Економіка та організація інноваційної діяльності
51


має немовби дві складові - статичну і динамічну. У першому випадку вирішується питання про загальний розмір грошових ресурсів, що необхідні для здійснення проекту. У другому - у які конкретні тер міни ці ресурси мають бути отримані, щоб своєчасно провести  всі необхідні платежі. Дана інформація накопичується у відповідних планах фінансових надходжень. Форми фінансових планів у визначеній мірі стандартизовані і загальновідомі.

    Документом фінансового планування роботи сучасного інноваційного підприємства є фінансовий план, що являє собою баланс його грошових прибутків і витрат. 

     У сучасних умовах фінансове планування має бути максимально фаховим і мобільним, постійно орієнтуватися на кон'юнктуру ринку і передбачати можливі зміни моделі поведінки підприємства при зміні тих або інших чинників зовнішнього середовища.                           

    Інноваційний процес здебільшого здійснюється через низку окремих інноваційних проектів. Інноваційні проекти, що складають інноваційний процес, можуть послідовно змінювати один одного в рамках технологічного ланцюжка створення і поширення нововведень, а можуть бути незалежними, паралельними, і в ряді випадків дублюватися. 

    Для створення науково-технічного нововведення з високою мірою новизни необхідно інноваційний проект починати з етапу науково-дослідних робіт. Але інноваційний проект може бути спрямований на впровадження і незначного нововведення, знання про яке  вже було отримано в процесі виробництва продукції. У цих випадках  буде генеруватися абсолютно різний інвестиційний попит. Крім того,  інноваційний проект може починатися з придбання прав на створену  до цього моменту інтелектуальну власність, наприклад у формі ліцензії, тоді інвестиційний попит матиме інші характеристики. Виходячи з цього, використовують таку класифікацію інновацій

них проектів у міру охоплення ними етапів інноваційного процесу:

-    повний інноваційний проект, що включає всі етапи інно­ваційного процесу, починаючи з проведення фундаментальних досліджень до реалізації інноваційного продукту чи послуги;

-    неповний інноваційний проект першого типу, що охоплює

     перші етапи інноваційного процесу;

-    неповний інноваційний проект другого типу, що об'єднує завершальні 

 етапи інноваційного процесу.

    Але незважаючи на те, що реальний попит на інвестиції генерується при здійсненні окремих інноваційних проектів, проект як  такий не може бути об'єктом інвестицій у формальному плані,

оскільки його інституційний статус не визначений. Формальним об'єктом інвестицій є підприємства, що здійснюють інновацій ний процес, причому в цей час у їх ролі часто виступають інноваційні фірми, а інструментами здійснення інвестицій є насамперед цінні папери, що випускаються ними.

Крім того, інноваційному підприємству для залучення потенційних інвесторів