Економіка та організація інноваційної діяльності
57


-    винаходи;

-    корисні моделі;

-    промислові зразки;

-    товарні знаки;

-    знаки обслуговування;

-    фірмові найменування.

                                               

    Відносини, пов'язані зі створенням, використанням та охороною об'єктів промислової власності, регулюються національним законодавством і низкою міжнародних конвенцій та угод. Цими угодами до об'єктів промислової власності відносяться винаходи.

    Відповідно до ВОІВ “винаходом є така нова ідея, що дає змогу на практиці вирішити конкретну проблему у сфері техніки”. Деякі винаходи являють собою видатний внесок у розвиток техніки і є цілком новими - це піонерні винаходи. Такі винаходи досить рідкісні. Звичайно винаходи використовуються для вирішення окремих завдань і вони є новими на вузькій ділянці техніки.

     Корисна модель як об'єкт промислової власності, що підлягає правовій охороні, визнається далеко не у всіх країнах; по суті, це просто назва, застосовувана до деяких винаходів у галузі механіки. Від винаходів корисні моделі відрізняються двома особливостями:

-    рівень технологічного прогресу корисної моделі нижчий, ніж відповідний рівень винаходу;  

-    максимальний термін охорони, передбачений Законом про корисні моделі, звичайно набагато коротший, ніж максимальний термін охорони винаходів.

    Промисловий зразок відноситься до дизайну. Промисловий зразок - орнаментальний аспект корисного виробу, його суть полягає у вирішенні питання естетичного або декоративного оформлення корисного виробу. Він є моделлю в промисловому або кустарному виробництві і діє на зорове сприйняття.

    Товарні знаки і знаки обслуговування. На ринку продаються і

купуються товари, вироблені різними суб'єктами господарської діяльності. В умовах жорсткої конкуренції кожний з продавців зацікавлений у тому, щоб покупці віддавали перевагу його товарам. Щоб споживач міг у масі однорідних товарів визначити то вари даного виробника, вони мають спеціальні символи, які називаються товарними знаками.

    Коли знак потрібен, щоб розрізняти надані послуги, він називається знаком обслуговування.       

Суб'єктами, стосовно яких охороняються права на об'єкти промислової власності, є автори й особи, до яких права авторів (співавторів) на одержання патенту переходять відповідно до за кону або договору. На відміну від об'єктів авторського права, що не можуть бути створені вдруге без участі самого автора, об'єкти промислової власності можуть знову і знову створюватися іншими особами. Це закономірно.

    Засобами правової охорони об'єктів промислової власності є патенти,