Економіка та організація інноваційної діяльності
58


свідчення   і  відповідна  державна  реєстрація   таких  об’єктів. Патент - це документ, що засвідчує авторство і падає його власнику виключне право на винахід. При цьому передбачається, що ніхто не має права використовувати винахід без згоди власника патенту. По суті, патент - це титул власника на вина хід, що підкріплюється  промисловим зразком або реєстрацією товарного знака. Згода на використання винаходу виражається шляхом видачі (продажу) ліцензіїна часткове використання або повну передачу патентних прав.

    На закінчення  даної теми необхідно розглянути питання, пов'язане з визначенням форм і методів стимулювання, інноваційної діяльності.

Стимулювання інноваційної діяльності - це процес впливу на людей з метою досягнення загальних цілей підприємства. До загальних цілей підприємства можна віднести: конкурентне чи технологічне лідерство підприємства, утримання ринкових пози цій, виробництво нової продукції і задоволення попиту споживачів та ін. Форми і методи стимулювання інноваційної діяльно стіна підприємстві можна поділити на три групи:

    1 група - прямі економічні стимули: оплата праці, премії за раціоналізацію, участь у прибутках, оплата за підготовку та перепідготовку кадрів;

    2 група - непрямі економічні стимули: доплата за стаж, пільгові послуги;

    3 група - негрошові стимули: сприяння ініціативі, творчому характерові праці.

Тема 9. Комплексне оцінювання ефективності  інноваційної діяльності

(2 год. лекцій, 2 год. семінарських занять)

                                          1. План лекції

1.  Основні принципи вимірювання ефективності інноваційної діяльності.

2.  Основні показники економічної ефективності  інноваційних процесів.

3.  Оцінювання -------------- екологічний, науково-технічних результатів інноваційної діяльності. 

2. Література

Основна  5, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38.

Додаткова  1, 4, 5, 7, 8, 12.

3. Методичні поради по вивченню теми

    Після того як відібрано до розроблення ряд інноваційних продуктів, необхідно визначити ефективність їх використання. Необхідність цього зростає в умовах ринкової економіки. Але не менш важлива вона і для перехідної економіки, тобто для України.

    Залежно від результатів та витрат, які враховуються, на інноваційну діяльність розрізняють такі види ефекту: