Економіка та організація інноваційної діяльності
61


змістом близький то уступного показника - періоду окупності.

    Період окупності - це термін повертання коштів через отриманий від інновацій прибуток. Чим він менший, тим ефективнішим уважається проект. Крім того, показник періоду окупності може застосовуватися для порівняння його з банківським про центом як макроекономічним критерієм ефективності розміщення інвестиційних ресурсів.                           

    Але неврахування чинника часу робить ці показники (норми прибутку та періоду окупності) не достатньо точними, а їх використання дає переважно приблизну оцінку ефективності інноваційного продукту. Приведення результатів й витрат до одного моменту часу необхідно робити тому, що вартість коштів є різною для різних років, залежно від ступеня віддаленості розрахункового року від року, ефект якого обчислюється.

 Урахування чинника часу, тобто приведення різних у часі ефектів та витрат до одного моменту — розрахункового року називається процесом дисконтування. Інакше кажучи, при оцінюванні ефективності інноваційного проекту оцінюється й ефективність використання грошей та отримання прибутку в часі - сьогодні чи в майбутньому.

    Чистий приведений дохід визначається як теперішня вартість грошових потоків за весь період служби інновації, зменшена па теперішню вартість інвестиційних витрат за цей самий період. За наявності кількох варіантів здійснення інноваційного проекту вибирають варіант з максимальним показником чистого приведеного доходу.

    Індекс рентабельності розраховується як відношення теперішньої вартості прибутку за період інноваційного проекту до обсягів інвестицій у даний проект, якщо показник індексу рентабельності (прибутковості) більший одиниці, то чиста теперішня вартість інноваційного проекту позитивна. Крім того, показник індексу рентабельності буде більший, коли інвестиції будуть меншими.

    Внутрішня норма дохідності— це норма дисконтування, за якої чиста теперішня вартість інновації дорівнює нулю, тобто дисконтовані  грошові  потоки  інвестиційних  витрат та  прибутків стають однаковими. Модель використання цього показника при виборі варіантів інноваційних проектів  гака:  чим  він більший, тим вища ефективність проекту. Якщо внутрішня норма дохідності інноваційного проекту більша ніж прийнята норма дисконтування, то такий проект уражається економічно ефективним і забезпечує позитивну величину чистого приведеного доходу. Крім того, перевагою цього показника також уважається можливість     установлення “межі безпеки” для інноваційного проекту. 

    Характерною рисою сучасності є оцінювання соціальних результатів інноваційної діяльності підприємства чи людини. Ідей показник безпосередньо використовується в розрахунках економічної ефективності інноваційних проектів. Соціальний результат інноваційного продукту, оцінюваний економічною мірою, ви ступає одночасно і як соціальне, і як економічне явище, тому що задовольняє як економічні, так і соціальні потреби суспільства. На практиці економічна оцінка соціальних результатів пов'язана з оцінкою параметрів оточуючого людину середовища (виробничого чи природного).