Сутність та функціональна наповненість управлінського рішення
3

складності, ступенем конфліктності зацікавлених осіб тощо. Для спрощення картини такого середовища слід застосовувати певні прийоми – емпіричний, систему категорій, пристосування до найближчого горизонту планування і т. і. – які допоможуть розглянути ситуацію і прийняти рішення. Крім наукового підходу є моменти, що характеризують “мистецтво” прийняття рішень – організаційні, інтелектуальні та психологічні можливості керівника будь-якого рівня. Також є ціла низка критеріїв та процедур, реалізація яких призводить до вибору оптимального рішення. Це вміння на практиці використовувати знання теорії прийняття оптимального рішення, постулату послідовності, постулату максимізації тощо.

Управлінські рішення мають певну класифікацію по суб’єктно – об’єктній ознаці: рішення, які приймає держава та рішення, які приймає суб’єкт, що водночас є й об’єктом; по змісту: економічні, політичні, по організаційним питанням; за ступенем охопленості: загальні, особливі, одиничні; з юридичної точки зору: директивні та які носять рекомендаційний характер; за формою: письмові та усні; за часом дії: довгої дії, середньострокові, короткочасні, разові; за функціональним змістом: планові, організаційні, контролюючі, прогнозуючі тощо.

Процес прийняття рішень – це процес, який складається з певних прийомів і процедур. Це - усвідомлення, моделювання ситуації, її оцінка та аналіз.

При прийнятті рішень суб’єкт проходить певні етапи: надання інформації, її приймання та обробка; розпізнавання (пошук аналогів) ситуації; підготовка варіантів рішень; їх оцінка; прийняття рішень. На кожному етапі слід враховувати особливості і фактори, які виграють певні ролі в процесі.

Таким чином, у процесі прийняття рішень апарат управління використовує інформаційні системи, певні прийоми та методи. Тому до нього ставляться певні вимоги: економічність, оперативність, надійність, оптимальність, гнучкість.

Система управління не може функціонувати без економічної інформації. Вона характеризується складністю через те, що збирає дані по широкому колу об’єктів та багатьох економічних показниках. Бухгалтерський облік забезпечує до 80 % всього обсягу даних про господарську діяльність підприємства. Тому важливим є питання організації та ведення управлінського обліку в системі рахунків бухгалтерського обліку на підприємстві. При вивченні цього питання слід приділити увагу організації бухгалтерського обліку для цілей фінансового та управлінського обліку.

Функції управлінських рішень

Зміст управлінського рішення розкривається у його функціях, які воно виконує в загальній системі управління господарською діяльністю організацій і підприємств. Виділяють три основні функції управлінських рішень (табл. 1).

Таблиця 1. Функції управлінських рішень та їх характеристика

№ з/п

Функція

Характеристика

1

2

3

1

Скеровуюча

Будь-яке рішення розробляють, виходячи з певної стратегії управління соціально-економічною системою, організацією чи підприємством з урахуванням довгострокової перспективи. Виходячи зі стратегічної лінії розвитку, у рішенні ставиться конкретне завдання, яке потрібно виконати в певний строк. При цьому найкращих результатів досягають у тих випадках, коли поставлене завдання забезпечує реалізацію принципу: те, що вигідно підприємству, має бути вигідним і окремому працівнику