Інтелектуальна власність
10


Тема 2.  Еволюція теоретичних уявлень про зміст та структуру відносин інтелектуальної  власності

2.1  Еволюція теорії власності із стародавніх часів до сучасності

Зародження теорії власності в епоху стародавнього світу та середньовіччя. Трактування стародавнього Риму власності як володіння, користування, розпорядження. Релігійні уявлення про власність. Теоретичні концепції про власність в Середньовіччі (Дж Локк, Фр. Кене, Д. Рікардо, В. Гегель). Еволюція теорії власності в XVIII-ХІХ ст.

Сучасні теорії власності.

2.2  Еволюція промислової власності

 «Відкрита грамота» в Англії як перший охоронний документ  на об’єкти промислової власності. Справа суконщиків  із Іспвіча та її наслідки. Статус про монополії (1628 р.). Історія товарних знаків. «Тавро» як образ товарного знаку. Роль товарного знаку. Еволюція авторського права і суміжних прав.

2.3 Поява книгодрукарства як імпульс до захисту авторських прав

 Статут королеви Анни. Особливості французької системи авторського права інтелектуальної  власності. Еволюція інтелектуальної  власності в Україні.

2.4 Суперечливості (особливості) інтелектуальної  власності

Становлення системи охорони інтелектуальної  власності за радянські часи. Особливості державної централізованої системи визнання та охорони інтелектуальної  власності. Становлення на Україні в пострадянський період системи визнання, реєстрації та охорони інтелектуальної  власності.

Тема 3. Сучасне бачення сутності та структури інтелектуальної  власності

3.1 Економіко-правовий зміст інтелектуальної  власності

 Конвенція Всесвітньої організації інтелектуальної  власності (ВОІД) (від 14.07.1967 р.) про суть «інтелектуальної  власності». Підходи до трактування терміну «інтелектуальної  власності»: етико-економічний, соціально-економічний, економіко-правовий. Етапи становлення права інтелектуальної  власності: теорія права власності, теорія особистих прав, теорія інтелектуальних прав, теорія виключних прав.

3.2 Структура інтелектуальної  власності

 Сфери інтелектуальної  власності, суб’єкти і об’єкти інтелектуальної  власності. Класифікація інтелектуальної  власності за