Бухгалтерський облік
17

2). Виробничі запаси - матеріали, паливо, тара, незавершене виробництво, товари, залишок готової продукції, тощо.

3). Високоліквідні об’єкти: кошти в касі, на рахунках у банку, заборгованість покупців, дебіторська заборгованість.

Усі статті пасиву згруповані   за ознаками строковості внеску.

1). Безстрокові вкладення - статутний та пайові капітали, прибутки та інші джерела.

2). Довгострокові вкладення - довгострокові позики.

3). Розрахунки господарства, зумовлені його поточною діяльністю ( у межах року).

Господарські факти як процеси бухгалтерського обліку називаються господарськими операціями. Залежно від впливу господарських операцій на зміни балансу розрізняють 4 типи операцій:

1). Господарські операції першого типу відображають залучення до господарської діяльності нових засобів господарювання за рахунок нових власних або позичених джерел. Вони призводять до змін в активі і пасиві балансу із збільшенням вартісної характеристики активу й пасиву .

2). Господарські операції другого типу відображають вилучення із господарської діяльності існуючих засобів і джерел їх утворення. Вони призводять до змін в активі й пасиві із зменшенням вартісної характеристики.

3). Господарські операції третього типу відображають зміни місця  знаходження засобів господарювання, уточнення їх оцінки або перехід засобів з однієї форми існування в іншу. При цьому загальна сума засобів господарювання (активу) залишається незмінною.

4). Господарські операції четвертого типу показують зміни в джерелах формування господарських засобів. Загальна сума джерел формування господарських засобів (пасиву) не змінюється.

Зміст балансу різних господарств неоднаковий. Ця відмінність зумовлена характером їх роботи, що вимагає певного складу, змісту й структури засобів і формування джерел їх утворення.

Наприклад, баланс промислового господарства за своїм змістом відрізняється від балансу торгівельного: в балансі промислового підприємства 50-70% засобів вкладено в основні засоби та виробничі запаси, а в балансі торгового підприємства - 70-80% засобів перебуває в товарних запасах.

У балансах сільгосппідприємств на перший план виступають такі статті балансу, як продукція сільгоспвиробництва, тварини, добрива тощо.

Велике значення для керівника підприємства має уміння читати баланс - це економічне та правове розуміння змісту кожної її статті , способу її оцінки, ролі в діяльності підприємства,   з іншими статтями, характеру зміни розміру і значення цих змін для економіки. Читання балансу дає можливість визначити стан забезпеченості підприємства власними оборотними коштами;