Бухгалтерський облік
18

встановити, за рахунок чого змінилась їх величина; чи можна протягом короткого часу шляхом звичайних операцій обернути активи в готівку. Уміння читати баланс зовнішніми користувачами (акціонерами, кредиторами, менеджерами) допомагає їм приймати правильні рішення про придбання акцій, розміщення капіталу, стратегію розвитку підприємства.

Звіт про прибутки та збитки показує, наскільки успішною була діяльність підприємства у звітному періоді і який його фінансовий стан на звітний період.

Рахунок, як принцип бухгалтерського обліку, водночас являє собою відображення стану господарського факту - його змін у процесі господарювання. Кожен господарський факт (явище або процес) облікують на окремому рахунку. Основними елементами бухгалтерського рахунку є кількісні та вартісні характеристики стану господарського факту та його змін, довідкові характеристики (дата, зв'язок з іншими рахунками тощо). Записи виконують на підставі первинних або зведених документів у хронологічній послідовності. Отже, система рахунків представляє собою спосіб поточного відображення, економічного групування й оперативного контролю за засобами господарства і господарськими операціями.

Рахунок має дві сторони : ліву і праву . Ліва має назву „дебет” ,а права – „кредит”. Ці умовні назви сторін виражають збільшення або зменшення, яке відображається на даному рахунку.

Найбільш проста форма рахунку може бути представлена у вигляді букви “ Т”. На одній стороні рахунку обліковується збільшення засобів, а на іншій - зменшення їх. Ця проста модель включає три елементи :1). назву рахунка; 2). ліву частину - дебет; 3). праву частину - кредит.

Назва рахунку

ліва частина або дебет

права частина або кредит

Будь-який запис, зроблений у лівій частині, є дебетуванням рахунку, у правій - кредитуванням.( Слова “дебет” і “ кредит” тут є просто бухгалтерськими  термінами для позначення правої і лівої частини рахунку , але не для зазначення збільшення або зменщення об,єктів обліку). Рахунки бухгалтерського обліку відкриваються як для активних, так і для пасивних статей балансу. Рахунки бухгалтерського обліку тісно пов’язані з балансом.  По відношенню до балансу вони поділяються на активні та пасивні.

Активними називаються рахунки, які призначені для обліку стану і змін майна підприємства, а пасивними - рахунки, які використовуються для обліку стану і змін джерел утворення цього майна.