Бухгалтерський облік
19

Структура бухгалтерських рахунків у балансовій системі :

Баланс

 Актив

 Пасив

 Активний рахунок

 Пасивний рахунок

 Дебет                Кредит

 Дебет                    Кредит

 “ + “                    “ - “

 “ - “                         “ + “

Оскільки сума активу дорівнює сумі пасиву , то на підставі закону рівності в дебеті і кредиті записують операції з різними математичними знаками.

Структура активних і пасивних рахунків:

Активний рахунок

 Дебет

 Кредит

Початковий залишок засобів     

Зменшення

Збільшення

Кінцевий залишок засобів

Пасивний рахунок

 Дебет

 Кредит

Зменшення

Початковий залишок джерел                  

Збільшення

Кінцевий залишок джерел

У бухгалтерському обліку застосовують і активно-пасивні рахунки - це такі рахунки, які мають ознаки активних і пасивних рахунків, тобто відображають процес руху засобів і джерел їх утворення. До таких рахунків відносяться, як правило, рахунки для обліку розрахункових операцій.

Для відображення господарських операцій на рахунках необхідно на день початку обліку розчленувати баланс на бухгалтерські рахунки, тобто для кожної статті балансу відкрити один рахунок з тією самою назвою, що і стаття балансу. Коли бухгалтер виносить з початкового балансу залишки по кожній статті активу і пасиву в спеціальну таблицю (реєстр) - це означає, що він відкриває рахунки бухгалтерського обліку. На активних рахунках залишок (“ сальдо”) відображається по дебету , а на пасивних - по кредиту. По кожному рахунку визначається сума змін шляхом підрахунку зменшення і збільшення розміру засобів або їх джерел за звітний період, яка називається “ оборотом”. Сума змін по дебету рахунку називається “дебетовим оборотом” , а сума змін по кредиту - “ кредитовим оборотом “.

В кінці звітного періоду записи на рахунку підкреслюються і під рискою проставляють суму обороту по дебету і кредиту рахунку. Після цього виводять сальдо на кінець звітного періоду.

Для активних рахунків кінцеве сальдо підраховують таким чином :