Бухгалтерський облік
20

S”aк = S’д+ OбД - ОбK, де

S”д- кінцеве сальдо для активного рахунку;

S’д- початкове сальдо по дебету;

OбД- оборот по дебету;

OбК- оборот по кредиту.

Активні рахунки можуть мати тільки дебетове сальдо.

Для пасивних рахунків:

S”п = S’к + OбК - ОбД, де

S”к- кінцеве сальдо для пасивного рахунку;

S’к - початкове сальдо по кредиту;

ОбК - оборот по кредиту;

ОбД - оборот по дебету.

Пасивні рахунки можуть мати тільки кредитове сальдо.

Активно-пасивні рахунки можуть мати як дебетове, так і кредитове сальдо, або одночасно дебетове і кредитове (розгорнуте) сальдо. Для активно-пасивних рахунків необхідно додержуватись рівності:

S’д + ОбД + S”к = S’к + ОбК + S”д

Для повного, докладного та своєчасного “проведення по книгах“ господарських операцій підприємства у бухгалтерському обліку втілюються два основних принципи : перший - немає жодного бухгалтерському запису без документу; друга - негайна реєстрація всіх господарських операцій. Внаслідок господарських операцій відбуваються подвійні, взаємопов'язані зміни майна та його джерел. Це зумовлює необхідність відображення операцій на рахунках способом подвійного запису, тобто кожну операцію записують двічі - один раз по дебету й один раз по кредиту взаємопов’заних між собою рахунків.

Взаємозв'язок рахунків, що виникає внаслідок відображення на них господарських операцій подвійним записом, називається кореспонденцією рахунків, а самі рахунки - кореспондуючими.

Метод запису операцій, при якому дотримується принцип подвійності, тобто подвійний запис, - це система ведення бухгалтерських регістрів, що відображає два аспекти кожної операції по дебету одного і кредиту іншого рахунків (із дотриманням балансу на загальну суму).

Бухгалтерським записом (бухгалтерським  проведенням) називають зазначення рахунків, що дебетуються й кредитуються, і суми, яка відображається в обліку господарської операції.

Записи, які для відображення господарської операції охоплюють тільки два рахунки, називаються простими, а ті, які торкаються трьох і більш рахунків, складними.

Протягом місяця по дебету і кредиту рахунків відображають господарські операції на підставі відповідних документів. Формування господарських операцій в системі рахунків складає, так звану, загальну бухгалтерію.