Бухгалтерський облік
21

Відображення в грошовому вимірнику кругообігу всіх засобів підприємства та їх джерел в основних розрізах за допомогою застосування простих і складних рахунків називається синтетичним (зведеним) обліком.

Рахунки, що узагальнюють всі господарські операції в грошовому виразі,  називаються синтетичними або (об’єднуючими), а відображення господарських засобів і процесів в особистих (аналітичних рахунках), називається аналітичним обліком. Аналітичний облік є деталізацією синтетичного обліку з метою отримання більшого обсягу і інформації для контролю та аналізу господарської діяльності. Аналітичні (деталізуючі) рахунки є способом узагальнення і групування даних, що об’єднані синтетичним рахунком. Між синтетичними й аналітичними рахунками існує тісний зв'язок.

Сальдо і обороти по дебету і кредиту синтетичного рахунку повинні дорівнювати підсумкам сальдо й оборотів аналітичних рахунків, які ведуться в його розвиток.

Аналітичний облік, при якому синтетичні та аналітичні рахунки не пов’язані між собою, називається простим чи одноступінчатим.

Цей облік не завжди гарантує узагальнення багаточисельних даних, які відображені в аналітичному обліку. Для цього необхідно аналітичний облік неодноразово розподіляти на декілька груп рахунків ( ступенів) , причому кожна наступна є аналітичною деталізацією минулої групи. Такий ступінчатий аналітичний облік називається складним чи багатоступінчастим, і рахунки першої групи (по синтетичному рахунку) називають “субрахунками .

Для перевірки повноти і правильності записів по рахунках використовується такий прийом , як складання оборотної відомості.

 Оборотна відомость - результат процедури складання фінансової звітності з облікових регістрів у системі подвійного запису. Оборотна відомість включає назву, початкові залишки, обороти по дебету і кредиту і кінцеві залишки по всіх рахунках. Шляхом підрахунку всіх колонок одержимо три пари рівних між собою підсумків: початкових дебетових і кредитових залишків; оборотів по дебету і кредиту; кінцевих дебетових і кредитових залишків.

 S’д

 S’к

 ОбД

 ОбК

 S”д

 S”к

Відсутність рівності в будь-якій парі колонок вказує на помилку в записах або в підрахунку сум по відповідних рахунках.

Оборотну відомість по синтетичних рахунках часто називають перевірочним балансом. Оборотні відомості по аналітичних рахунках застосовуються для спостереження за станом та рухом окремих видів господарських засобів. Узагальнення облікових даних здійснюється за схемою: показники, первинні документи, регістри аналітичного обліку, одиночні баланси. Синтетичні рахунки, як основні елементи інформаційної структури бухгалтерського обліку, взаємопов’язані подвійним записом та