Бухгалтерський облік
23

Тема 3. Документація та інвентаризація . Облікові реєстри і форми бухгалтерського обліку

 План теми : Загальне поняття про бухгалтерські документи. Опрацювавння документів. Інвентаризація, її види ьа порядок проведення. Облікові реєстри та форми бухгалтерського обліку.

 Бухгалтерський облік має свій предмет і метод. Вивчення того, що обліковується, а саме - елементів господарської діяльності, тобто господарських операцій, розкриває зміст предмету бухгалтерського обліку. А вивчення того як ведеться облік, якими основними способами, прийомами він здійснюється, характеризує його метод.

Метод бухгалтерського обліку - система способів і прийомів, за допомогою яких об'єкти обліку відображаються та узагальнюються у грошовій оцінці за економічно однорідними ознаками з метою контролю за виконанням статутних вимог, ефективним використанням виробничих ресурсів, для забезпечення збереження власності і досягнення найбільшої ефективності господарювання.

 Основними елементами методу бухгалтерського обліку є документація та інвентаризація, оцінка і калькуляція, рахунки і подвійний запис, бухгалтерський баланс і звітність.

 Основою будь-якої системи бухгалтерського обліку є первинні документи. Первинний бух. документ - це письмове свідоцтво про здійснення господарської операції, що надає юридичної сили даним бухгалтерського обліку. Сукупність бух. документів, що складаються на всі господарські операції, називається документацією. Вона відіграє роль імпульсу, що дає початок рухові обліковій інформації і забезпечує для  бухгалтерського обліку суцільне й безперервне відображення господарської діяльності. Документація відіграє важливу роль і в управлінні підприємством. За її допомогою даються розпорядження на здійснення господарських операцій. Документи мають і правове значення. До обліку приймаються тільки правильно оформлені документи. Класифікацію документів проводять за найбільш суттєвими ознаками, що характеризують призначення документів у бухгалтерського обліку: обсяг змісту інформації, спосіб охоплення фактів господарських операцій, місце й спосіб складання.

 За призначенням документи поділяються на розпорядчі , виправдні (виконавчі) , бухгалтерського оформлення і комбіновані .

 За порядком складання - на первинні та зведені ; за місцем складання - на внутрішні і зовнішні ; за способом складання - накопичувальні й групувальні.

 Первинні документи, у тому числі на паперових і машинозчитувальних носіях інформації, мають містити такі обов'язкові реквізити: назва документа (форми), код форми, дата і місце складання; зміст господарської операції; вимірювачі господарської операції (у натуральному і вартісному виразах), посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції й