Бухгалтерський облік
25

Для проведення інвентаризації створюються комісії на підставі наказу керівника підприємства. До складу інвентаризаційної комісії входить головний бухгалтер підприємства (або інший представник бухгалтерії) на правах заступника голови інвентаризаційної комісії. Як правило, інвентаризацію проводять у присутності матеріально-відповідальних осіб, які дають комісії розписку, у якій підтверджують, що в бухгалтерію передані всі прибуткові і видаткові документи і що немає ніяких  неоприбуткованих або виданих на видаток матеріальних цінностей. Всі операції, які пов’язані з рухом матеріальних цінностей, на час інвентаризації повинні бути припинені. Одержані дані заносять до інвентаризаційних описів, в яких записуються докладні дані про матеріальні цінності. Опис підписують всі члени інвентаризаційної комісії і матеріально-відповідальна особа. Інвентаризація завершується складанням інвентаризаційних описів і порівняльних відомостей, в яких порівнюються отримані фактичні дані з обліковими і виявляються відхилення. Потім записуються кінцеві результати інвентаризації - нестача чи лишок, а також порядок списання нестач і оприбуткування лишків. У документах, якими оформлюється списування втрат, мають бути зазначені вжиті заходи щодо запобігання подібних нестач і втрат. Матеріали інвентаризації затверджуються керівником підприємства.

 Для того, щоб одержати необхідні відомості про фінансово-господарську діяльність підприємства, необхідно дані, що містяться в господарських операціях первинних документів, зареєструвати і згрупувати в облікових реєстрах.

Облікові реєстри - це облікові таблиці певної форми, які побудовані у відповідності до економічного групування даних про майно, джерела його утворення та господарські процеси. Вони призначені для відображення господарських операцій на рахунках бухгалтерського обліку. Облікові реєстри ведуть у формі книг, журналів, відомостей, карток,  машинограм,  окремих листів тощо.

 Бухгалтерські реєстри поділяють :

за характером носія інформації- книги, картки, вільні аркуші, перфокарти, перфострічки, магнітні барабани, магнітні стрічки.

за способом їх заповнення - на ручні та машинні.

за розміщенням інформації - на систематизовані та хронологічні.

за характером інформації - на синтетичні та аналітичні.

за способом розміщення дебетових та кредитових засобів - на однобічні та двобічні.

за способом використання на проміжні та результатні.

 Будова облікових реєстрів, їх взаємозв'язок, послідовність і способи запису в них господарських операцій визначаються формою бухгалтерського обліку. При заповненні облікових реєстрів можливі помилки. Для виправлення помилок використовують два способи :

помилковий запис закреслюється і зверху ставиться правильній запис.