Бухгалтерський облік
27

ТЕМА7. ОБЛІКОВА  ПОЛІТИКА  ПІДПРИЄМСТВА.

         План теми: Поняття облікової політики. Її елементи.

Законом „Про бухгалтерський облік в Україні” визначено, що облікова політика – це сукупність принципів, методів і процедур, які використовуються підприємством для подання і складання фінансової звітності. Підприємство самостійно визначає облікову політику і обирає форму бухгалтерського обліку з дотриманням принципів, установлених законодавством про бухгалтерський облік. Відповідно до принципу послідовності повинно бути постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Відповідно до п.23 П(С)БО№1, підприємство повинно освітлювати обрану облікову політику шляхом опису принципів, оцінки статей звітності і методів обліку, обраних стосовно окремих статей звітності. Причому у примітках до фінансової звітності, які подаються разом з річною звітністю, слід розкривати облікову політику. Зміна облікової політики можлива тільки у випадках, передбачених у П(С)БО, і повинна бути обґрунтована і розкрита у помітках до звіту. Облікова політика може змінюватись тільки тоді, коли змінюються статутні вимоги, вимоги Міністерства фінансів, якщо нові положення облікової політики забезпечать достовірне відображення подій або операцій у звітності. При зміні облікової політики необхідно відобразити вплив цієї зміни на операції минулих періодів. Відповідно до П(С)БО№6 не вважаються зміною політики події або операції відмінні за змістом від попередніх подій або операцій та події або операції, які не відбувалися раніше.

Слід також розрізняти зміну облікової політики та зміну облікової оцінки. Облікова оцінка – це попередня оцінка, яка використовується підприємством з метою розподілу витрат і доходів між відповідними звітними періодами. Облікова оцінка може переглядатися, якщо змінюються обставини, на яких базувалася ця оцінка, або отримана додаткова інформація. Якщо неможливо розрізнити зміну облікової політики і зміну облікових оцінок, то це розглядається і відображається як зміна облікових оцінок. Інформація, яка повинна бути відображена в наказі про облікову політику, не включає вимоги чітко встановлені П(С)БО і Законом про бухгалтерський облік.

У наказі про облікову політику необхідно визначити:

1.       Межу суттєвості. П(С)БО№2 встановлені вимоги до розкриття статей форми №1”Баланс”, а розкриття статей – це подання інформації, яка є суттєвою для користувачів. Суттєва інформація – це інформація, відсутність якої може вплинути на рішення користувачів. Суттєвість інформації визначається відповідними стандартами і керівництвом підприємства. Таким чином, визнавати чи ні ті або інші затрати у складі активів підприємства і відображати їх у балансі або включати їх до складу витрат і відображати у звіті про фінансові результати – це визначається нормами, встановленими відповідними стандартами і межею суттєвості.