Бухгалтерський облік
39

ТЕМА 10. НЕМАТЕРІАЛЬНІ АКТИВИ

План теми:Визначення нематеріальних активів. Облік нематеріальних активів.

Під нематеріальними активами розуміють умовну вартість об’єктів промислової та інтелектуальної власності, а також інших майнових прав, які визнаються об’єктом права власності конкретного підприємства.

Нематеріальні активи є одним з видів необоротних активів і є засобами тривалого використання, які не мають матеріальної (фізичної, натуральної) форми. У більшості випадків нематеріальні активи є легалізацією прав власників або підтримкою переваг, які випливають із прав власності. Їх характерною рисою є високий ступінь невизначеності  розмірів можливого у майбутньому прибутку завдяки використанню нематеріального активу.

Основи обліку нематеріальних активів і розкриття інформації про них у фінансових звітах визначені П(С)БО№8 «Нематеріальні активи», згідно з яким нематеріальний актив визначається як немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований (відокремлений від підприємства) і знаходиться на підприємстві з метою використання протягом періоду більше одного року (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях або надання в оренду іншим особам.

Бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться відносно кожного об’єкта за групами.

Група нематеріальних активів - сукупність однотипних за призначенням і умовами використання нематеріальних активів (які визначені субрахунками синтетичного рахунку №12 „Нематеріальні активи”). По дебету відображається збільшення, а по кредиту - зменшення .

Придбаний або отриманий нематеріальний актив відображається у балансі , якщо він відповідає критеріям визнання активів.

При самостійному виготовленні об’єкта нематеріального активу такий об’єкт відображається у балансі за умови аналогічної для придбаних (отриманих) нематеріальних активів та за додаткової умови - підприємство повинно мати намір, технічну можливість та ресурси для доведення нематеріального активу до стану , в якому він буде придатний для реалізації або використання.

На баланс підприємства придбані (створені) нематеріальні активи зараховуються за первісною вартістю, яка складається з ціни придбання, крім отриманих торгових знижок, мита, непрямих податків, що не підлягають відшкодуванню та інших витрат, безпосередньо пов’язаних з придбанням такого нематеріального активу та  доведенням його до стану, в якому він придатний для використання за призначенням.

Витрати на придбання (створення) нематеріальних активів як невідчутних на дотик активів і доведення їх до стану придатності для використання є особливим видом капіталовкладень, які спочатку нагромаджуються на субрахунку 154 рахунку 15 „Капітальні інвестиції”.