Бухгалтерський облік
42

ТЕМА 11. Облік МАЛОЦІННИХ ТА ШВИДКОЗНОШУВАНИХ ПРЕДМЕТІВ

План теми: Визначення МШП. Облік МШП.

Малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП) за економічним призначенням аналогічні до основних засобів (тобто засобів праці), але обліковуються окремо. Вони у процесі використання також поступово передають свою вартість на собівартість новоствореного  продукту, але в межах операційного періоду, у зв’язку з чим до них застосовуються специфічні методи обліку.

МШП включені в розділ „Оборотні активи” форми №1 Баланс, а оборотні активи – це грошові кошти та їх еквіваленти, призначені для реалізації або споживання протягом операційного циклу або протягом 12 місяців з дати балансу. Тобто до МШП, що обліковуються на активному рахунку №22 належать лише ті предмети, термін використання яких – один рік і менше або дорівнює операційному циклу, а це, на підставі пункту 6. П(С)БО№9 „Запаси” є класифікацією запасів. Згідно інструкції №291 до МШП належать такі предмети, як інструменти, господарський інвентар, спеціальне оснащення, спеціальний одяг тощо.

Термін використання МШП відлічується з моменту передачі їх в експлуатацію, а не з моменту їх придбання або виготовлення. Тому на складі МШП можуть зберігатися як завгодно довго (місяць, два, рік …).

Організація бухгалтерського обліку МШП на підприємстві передбачає своєчасне складання первинних документів, дотримання правил при прийманні МШП на склад і відпуску їх в експлуатацію. МШП, що надходять від постачальників, приймаються на склад матеріально-відповідальною особою по супровідних документах (рахунках-фактурах, накладних, товарно-транспортних накладних, залізничних квитанціях, чеках та інше). Окрім того матеріально-відповідальна особа повинна перевірити якість МШП. Для обліку руху МШП на підприємстві застосовують такі форми обліку, як:

- картка обліку МШП;

- акт вибуття МШП, акт на списання інструментів (пристосування та обмін їх на придатні);

- відомість обліку видачі  (повернення) спецодягу, спецвзуття і запобігаючого пристосування;

- акт на списання МШП.

Згідно пункту 7 П(С)БО №9, одиницею бухгалтерського обліку МШП є їх найменування або однорідна група (вид).

Згідно пункту 8,10 П(С)БО №9, придбані (отримані) або виготовлені МШП зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю (собівартістю придбання або собівартістю виробництва). При внесенні МШП до статутного капіталу підприємства, первісна вартість – узгоджена з усіма засновниками їх справедлива вартість (п. 11 П(С)БО №9).

Собівартість придбання включає такі фактичні витрати: