Бухгалтерський облік
47

запасів (перший прийшов - перший пішов). При цьому вартість залишку запасів на кінець звітного місяця визначається за вартістю останніх за часом надходження запасів.

      Метод „ЛІФО”. Цей метод є протилежним методу „ФІФО”. Він базується на припущенні, що запаси використовуються в послідовності, зворотній їх надходженню на підприємства (зарахування у бухгалтерський облік). Це означає, що запаси, які відпускаються у виробництво оцінюються за собівартістю останніх за часом надходження запасів (тобто останнім прийшов - першим пішов). При цьому вартість залишку запасів на кінець звітного місяця визначається за собівартістю перших за часом надходження запасів.

      Метод нормативних витрат. Цей метод базується на застосуванні норм витрат на одиницю продукції, які встановлюються самим підприємством з урахуванням нормативних рівнів використання запасів, праці, виробничих потужностей та діючих цін. Щоб забезпечити максимальне наближення нормативних витрат до фактичних, необхідно регулярно перевіряти і переглядати норми витрат і ціни в нормативній базі. Метод застосовується на підприємствах обробних галузей промисловості при масовому і серійному виробництві різноманітної і складної продукції з великою кількістю деталей та вузлів. Нормативний метод сприяє впровадженню прогресивних норм витрат, здійсненню діючого контролю за рівнем витрат виробництва, виявленню резервів зниження собівартості продукції, оперативному керуванню виробництвом. При застосуванні цього методу підприємство розробляє нормативну калькуляцію на вироби з використанням конструкторських та технологічних документів, норм витрат, по детально - поопераційних розрахунків та інших. Перераховані вище документи в разі необхідності уточнюються. Перелік причин зміни норм наводиться по основним напрямкам техніко-економічних факторів. Перелік причин може змінюватися і доповнюватися з урахуванням специфіки та умов виробництва. При цьому методі можуть виникнути наднормативні витрати. При наявності над нормованих витрат, згідно п.11 П(С)БО№16 „Витрати”, їх слід списувати не на виробничу собівартість продукції, а на собівартість реалізованої продукції у дебет рахунку №90, а при відсутності реалізації -у дебет рахунку №94.

      Метод за цінами продажу. Оцінка за цінами продажу заснована на застосуванні підприємствами роздрібної торгівлі середнього відсотку торгової націнки товарів. Цей метод застосовують торгівельні підприємства, що мають значну і змінну номенклатуру товарів з приблизно однаковим рівнем торговельної  націнки.

      Метод за купівельними цінами. Застосовується тільки для підприємств оптової торгівлі.

Побудова обліку запасів

Облік запасів здійснюється за такими напрямками:

-    кількісний і вартісний облік;