Бухгалтерський облік
48

-    облік заготівлі і придбання матеріалів;

-    облік розрахунків з постачальниками;

-    облік наявності і руху матеріалів на складах;

-    облік використання матеріалів у процесі виробництва;

-    облік реалізованих надлишків ТМЦ і розрахунків з покупцями.

Для обліку виробничих запасів використовують відповідну відомість, підставою для заповнення якої є приходні ордери, накладні, рахунки-фактури, акти про прийняття матеріалів, накладні - вимоги на відпуск (внутрішнє переміщення матеріалів), лімітно-забірні картки, прийомо-здаточні накладні та інші документи.

ТМЦ, які надійшли від постачальника, мають супроводжуватися товарно-транспортними накладними, залізничними квитанціями та іншими документами, на підставі яких робиться запис в журналі обліку  матеріалів, які надходять.

При доставці на свій склад самовивозом експедитору видається довіреність (суворої звітності), яка реєструється у журналі реєстрації довіреностей. ТМЦ експедитор доставляє на склад, де комірник здійснює їх прийом за кількістю і якостю у відповідності до супроводжувальних документів. На складі ТМЦ обліковують у кількісному виразі на картках складського обліку. На кожний номенклатурний номер матеріалу відкривається окрема картка. На підставі первинних документів комірник робить записи в картках обліку про прибуття і вибуття матеріалів і кожного дня виводить їх залишки. Сукупність карток формує картотеку.

На перше число кожного місяця робиться звірка даних складського обліку з бухгалтерським обліком. В залежності від обсягів матеріалів на складі комірник складає звіт комірника (періодичністю 5-10 днів або місяць).

При невеликій кількості (номенклатурі) матеріалів замість карток складського обліку можна використовувати книги сортового обліку матеріалів, які передбачають такі самі реквізити, як і картка. Контроль за наявністю і рухом матеріалів проводиться за методом суцільної або вибіркової інвентаризації. Для повернення податку на додану вартість за придбані матеріали, що використовуються у виробництві, необхідно мати податкову накладну від постачальника- платника податку.

Основні кореспонденції з обліку матеріалів:

Зміст

Д

К

I. Постачання матеріалів при попередній оплаті

1. 1.  Оплачено рахунок постачальника за ТМЦ (разом з ПДВ)

371

311

2.  Включена до складу податкового кредиту сума ПДВ

641

644

3. Оприбуткована сировина, отримана від постачальника         (без ПДВ)

201

631

4. Відображені розрахунки по податковому кредиту (з ПДВ)

644

631