Бухгалтерський облік
51

елемента  „Витрати на оплату праці”, тобто джерелом оплати праці є ФОП, який є складовою частиною собівартості продукції.

Розрізняють дві форми оплати праці:

1)  погодинна;

2)  відрядна.

При погодинній формі заробітна плата нараховується у відповідності до установлених тарифних ставок (окладів) і відпрацьованого часу.

При відрядній – на підставі фактично виконаної роботи та розцінок за виконані роботи на підприємстві повинно бути розроблене положення про оплату праці, у відповідності до якого нараховується заробітна плата, надбавки, доплати, премії, тощо.

Порядок нарахування зарплати залежить від форм оплати праці і організації виконання самих робіт (в індивідуальному порядку чи бригадою), що використовується на підприємстві. При погодинній оплаті праці основним документом, що служить для нарахування заробітної плати, служить табель. Для нарахування заробітної плати досить знати розряд робітника, часову тарифну ставку даного розряду (або посадовий оклад) і кількість відпрацьованих годин по табелю. При відрядній оплаті праці на основі тарифної  ставки за час роботи розраховується розцінка за час роботи, а потім сума зарплати, виходячи із кількості виготовленої продукції (обсягу виконаних робіт).

Основні документи – це наряди, маршрутні карти та листи

При бригадній формі заробітної плати вона нараховується всій бригаді, а потім розподіляється між членами бригади пропорційно кількості відпрацьованих годин з урахуванням кваліфікації та КТУ (коефіцієнту трудової участі).

До розрахунків по заробітній платі відносяться також нарахування  відпускних, допомоги по  тимчасовій непрацездатності, премії, тощо.

Для розрахунку відпускних використовують розрахункову середню заробітну платню, виходячи із сумарного заробітку за останні 12 місяців (всі види основної і додаткової заробітної плати, інші виплати),яку ділять на кількість календарних днів року, зменшену на кількість неробочих днів. Потім середній заробіток за день множать на кількість календарних днів відпустки.

При нарахуванні допомоги  за лікарняним листом вираховують середній заробіток, виходячи із заробітної плати за 2 місяці перед лікарняним (повністю відпрацьовані). В цьому випадку також враховується робочий стаж працівника (до 5-ти років  -60%, від 5-8 років – 80%, більш 8 років – 100%).

Документи для нараховування цих видів доплат – це заява про відпустку і лікарняний листок. Розрахунки із працюючими по заробітній платі ведуть у розрахунковій відомості, яка складається на основі основних рахунків і використовує дані табеля обліку робочого часу, розрахунку зарплати, наряди, накопичувальні картки для відрядних робочих , тощо.