Бухгалтерський облік
61

ТЕМА 16. ОБЛІК ГРОШОВИХ  КОШТІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ

План теми:Облік касових опенрацій. Облік наявності і руху коштів на поточному рахунку. Облік наявності на рахунку валютних коштів.

Облік касових операцій.

Для зберігання і проведення розрахунків готівкою підприємство має касу. Порядок ведення касових операцій затверджується   НБУ. 

Прибуття та вибуття готівки в касі обов’язково документується. Основними документами по касі є прибуткові та видаткові ордери, які виписує бухгалтер (без виправлень) і до передачі їх в касу реєструє в спеціальних журналах, де кожному документу присвоюється порядковий номер.

Всі факти прибуття та видачі готівки повинні реєструватися касиром у касовій книзі, яка є реєстром аналітичного обліку. Записи в ній ведуть під копірку у 2 примірниках, які мають  однакові номери сторінок. Другий примірник відривний і слугує для касира звітом. Підчистки та необґрунтовані виправлення в касовій книзі заборонені. Виправлення, зроблені коректурним способом, завіряються підписами касира та головного бухгалтера. Касир обов’язково повинен бути  матеріально-відповідальною особою. Він проводить підсумки операцій за день, виводить залишок коштів у касі і передає у бухгалтерію звіт – відривний лист касової книги з прибутковими і видатковими касовими ордерами (під розписку бухгалтера).

Касова книга ведеться за кожний операційний день з розрахунком залишку каси на кінець дня, який не повинен перевищувати ліміт каси, що встановлюється банком. Якщо на  підприємстві кожного дня виконуються операції на суму  до десяти неоподатковуваних доходів громадян (170грн.), то касові звіти можуть складатися 1 раз в 3-5 днів.

Облік наявності  і руху готівки в касі ведуть на активному рахунку №30 „Каса”. Для оперативного і повсякденного контролю за зберіганням готівки в  касі проводяться планові та позапланові перевірки каси. На підставі звіту касира в журналі-ордері №1 робиться  запис, в якому бухгалтер проставляє кореспонденцію рахунків. Залишок у відомості проставляється лише на початок та кінець місяця.

Згідно з діючим законодавством направлення використання готівки від реалізації обмежене тільки виплатами, пов’язаними з оплатою праці і  виплатами дивідендів.

Кошти, які отримані з поточного рахунку по чеку повинні використовуватись тільки за призначенням, яке вказане на зворотній стороні  чека.

Для розрахунків  за товарні операції, послуги та т. п. обмеження існує для суми, що може бути  знята з поточного  рахунку за 1 день для одного контрагента – 3000грн. 

Для підприємств, які займаються торгівельною діяльністю або надають платні послуги за готівку, потрібно застосовувати закон України „Про