Бухгалтерський облік
63

проводять навпаки. Виписка служить основним документом, на  підставі якого бухгалтер складає кореспонденцію рахунків про рух коштів. Первинні документи, що знаходяться в банку не є підставою для обліку операцій до відображення їх у виписці.

Виписка банку – це реєстр аналітичного обліку, він містить всі реквізити, які мають бути у відповідних документах. Для обліку коштів підприємства на поточному рахунку використовують активний рахунок №31.

Журнал – ордер №2 по цьому рахунку заповнюється на підставі виписок банку і первинних документів до них з записами по кореспондуючих рахунках. Контировка документів може виконуватись, як  на виписках банку, так і на первинних документах. Залишок коштів у відомості зазначається тільки на  початок і на кінець місяця.

За рахунком №31 сальдо кінцеве  повинно співпадати у реєстрах обліку підприємства і реєстрах обліку банку.

Основні проведення за рахунком №31.

Зміст операції

Д

К

1.

Прибуття коштів на поточний рахунок

31

30,36,67,37,715,371,641,60

2.

Знаття  коштів  з поточного рахунку

30,63,64,65,60

31

Облік наявності на рахунку валютних коштів

Для обліку іноземної валюти на рахунках в установах банку використовується субрахунок №312.

Будь-які операції, пов’язані з обліком іноземної валюти, повинні розглядатися з точки зору як бухгалтерського, так і податкового обліку, тому що введення нового Закону про прибуток підприємства надало поняттю курсові різниці нового значення.

Згідно з цим Законом отримані  чи нараховані  доходи  за іноземну валюту у зв’язку з продажем товарів на протязі звітного періоду перераховуються в гривнях за офіційним курсом НБУ на дату отримання чи нарахування цих доходів. Це саме стосується і витрат у іноземній валюті, понесених чи нарахованих у  звітному періоді у зв’язку з придбанням товарів, робіт, послуг.

На кінець звітного періоду будь-яка іноземна валюта, що є на балансі, перераховується за офіційном курсом НБУ на останній день такого звітного періоду. Різниця, яка виникла в результаті такого перерахунку, повинна бути облікована для цілей оподаткування:

позитивна – в складі валових доходів,

негативна – в складі валових витрат.

Те саме стосується погашення заборгованості.

Податковий облік операцій в іноземній валюті вимагає визначення  їх балансової вартості, яка являє собою уявний еквівалент, вирахуваний за