Бухгалтерський облік
65

ТЕМА 17. ОБЛІК ВИТРАТ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

План теми: Визначення витрат.Групування(класифікація) витрат. Калькулювання собівартості.

Найбільша кількість господарських операцій, що здійснюються на підприємстві, пов’язана з виникненням витрат.

Основні вимоги до визнання складу і оцінки витрат, а також вимоги до розкриття інформації про витрати у фінансовій звітності визначаються П(С)БО№16, який має назву „Витрати”.

Саме визначення витрат дається у П(С)БО №1 „Загальні вимоги до фінансової звітності”.

Витрати – це зменшення економічних вигод протягом облікового періоду у вигляді вибуття або амортизації активів, або ж у вигляді виникнення зобов’язань, результатом чого є зменшення власного капіталу за винятком зменшення, пов’язаного з виплатами учасникам або вилучення капіталу власником, тобто будь-які витрати, пов’язані або із збільшенням активів, або із зменшенням зобов’язань.

Ще однією з умов визначення витрат є відображення їх у бухгалтерському обліку одночасно з доходами, для отримання яких здійснені ці витрати.

Для визначення витрат також необхідна їх достовірна оцінка.

Витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходами конкретного періоду (витрати від знецінення запасів, безнадійні борги, економічні санкції та ін.) відображаються в тому періоді у якому вони мали місце.

 З переходом на П(С)БО ті витрати, що раніше відображались за рахунок використання чистого прибутку, сьогодні відносяться на видаткові рахунки (тільки в бухгалтерському обліку).

Підприємства можуть вести облік витрат за 3 варіантами:

1)  з використанням рахунків класу 8,9;

2)  з використанням рахунків класу 9;

3)  з використанням рахунків класу 8 (для малих підприємств та неприбуткових організацій);

Зупинимося на  особливостях обліку витрат відповідно до нового плану рахунків, який містить рахунки класу №8 „Витрати за елементами” і рахунки класу №9  „Витрати діяльності”.

Рахунки класу № 8 призначені для накопичення інформації про витрати за економічними елементами, що обумовлюється необхідністю заповнення другого розділу „Звіту про фінансові результати”.

Елементи операційних  витрат включають:

1)    матеріальні  витрати (рах. №80);

2)    витрати на оплату праці (рах. №81);

3)    витрати на соц. заходи (рах. №82);

4)    амортизація (рах. №83);

5)    інші  операційні витрати (рах. №84).