Бухгалтерський облік
66

Рахунки класу №9 слугують для систематизації інформації про витрати за їх функціональними  ознаками. Перелік рахунків класу №9 є докладною розшифровкою витрат.

Малі підприємства можуть  вести облік тільки на рахунках класу №8 без використання рахунків класу №9. На таких підприємствах інформація про витрати буде формуватися в обліку у розрізі економічних елементів, коли витрати будуть списуватись безпосередньо  з кредиту  відповідних рахунків на дебіт рахунку №23 «Виробництво» у частині прямих і виробничих  накладних витрат, а решта витрат буде відноситися на рахунок №79 «Фінансові результати». Такі  підприємства усі витрати, пов’язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю, а також витрати при надзвичайних операціях, обліковують на  рахунку №85 «Інші витрати». Але підприємство може вести облік лише на рахунках класу №8  при невеликій кількості господарських операцій і за відсутністю декількох  напрямків діяльності.

Усі інші  підприємства використовують рахунки класу №8 та №9. При цьому для систематизації інформації про елементи витрат може бути застосована така схема:

Витрати відносяться спочатку на рахунки витрат класу №8, а потім списуються на рахунки класу №9 для обліку витрат за функціональними ознаками або на рахунок №23 «Виробництво».

Використання рахунків класу №9 дозволяє здійснювати більш детальний облік витрат і визначати собівартість реалізованої продукції.

Інформація про елементи операційних витрат може бути одержана розрахунковим  шляхом для підприємств, що не застосовують автоматизовану систему обліку (для заповнення другого розділу звіту про фінансові результати). Особливістю такого обліку операційних витрат (тобто витрат пов’язаних з операційною діяльністю) є те, що всі витрати класифікуються і обліковуються за видами  діяльності.

  Облік витрат має велике значення для визначення собівартості продукції, а тому необхідно правильно групувати (класифікувати) ці витрати.

Групування витрат за видами діяльності:

На сьогодні вся  діяльність підприємства поділяється на звичайну і надзвичайну.

Звичайна діяльність включає в себе операційну, інвестиційну, фінансову та іншу звичайну діяльність.

Згідно з П(С)БО:

звичайна діяльність – це будь – яка діяльність підприємства, що здійснюється підприємством як складник його господарської діяльності, а також супутня діяльність, яка забезпечує цю діяльність або виникає через неї;

надзвичайна діяльність – це діяльність, яка відрізняється від звичайної і відбувається нечасто;