Бухгалтерський облік
74

ТЕМА 18. ОБЛІК ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ ТА ЇЇ РЕАЛІЗАЦІЇ

План теми:Поняття реалізації. Облік готової продукції на складі. Облік виготовлення та реалізації готової продукції.

Реалізація готової продукції.

В умовах дій національних стандартів виручка від реалізації визнається доходом і обліковується на рахуноку №70 «Доходи від реалізації».

В свою чергу собівартість реалізованої продукції (товарів) відноситься не в дебет рахунку №70, а списується на  рахунок №90 «Собівартість реалізації». Такий облік дозволяє отримувати інформацію про суму доходів від реалізації за звітний період і порівнювати  їх із собівартістю реалізованих товарів чи продукції, різниця між якими дасть фінансові результати від реалізації.

Рахунки обліку доходів і витрат є тимчасовими, на них накопичується інформація про доходи та витрати за певний звітний період.

Тимчасові рахунки починають новий звітний рік з нульового сальдо, на них розміщується інформація  про доходи і витрати за даний період, що дає  можливість складати проміжну звітність (квартальну, піврічну, дев’ятимісячну). У кінці року або  ж за рішенням підприємства у кінці кожного кварталу чи місяця рахунки доходів та витрат закриваються шляхом списання їх сальдо на рахунок №79 „Фінансові результати”.

Рахунки класу№7 використовуються для обліку доходів і фінансових результатів, при чому найменування рахунків відповідає рядкам звіту про фінансові результати.

Рахунки класу №8 призначені для накопичення інформації  про витрати за елементами, що обумовлюється необхідністю заповнення другого розділу „Звіту про фінансові результати”.

В свою чергу рахунки класу№9 слугують для систематизації інформації про витрати за їх функціональними ознаками і найменування рахунків відповідає рядкам „Звіту про  фінансові результати”.

Облік готової продукції на складі

Готова продукція на підприємствах обліковується в місцях їх зберігання за окремими видами (аналогічно складському обліку матеріалів і запасів).

Облік приймання на склад і видачі зі складу готової продукції оформлюється відповідно прибутковими і видатковими документами.

До прибуткових документів відносяться накладні, відомості, приймально-здавальні акти та інші документи.

У прибуткових документах обов‘язково вказується дата, шифр складу і цеху, найменування продукції, номенклатурний номер, одиниці виміру та  кількість.

До видаткових документів відносять накладні, приймально-здавальні акти відвантаженої продукції, у яких  вказується дата оформлення і дата