Бухгалтерський облік
75

договору із замовником, назва і реквізити замовника, одиниця виміру, кількість, ціна і вартість.

В облікових складських реєстрах готову продукцію обліковують аналогічно складському обліку матеріалів і запасів.

У цехах протягом місяця ведуть первинні документи, на підставі яких у кінці місяця заповнюють накопичувальні  відомості виготовленої, готової продукції у кількісному і вартісному вираженні і накопичувальні відомості відвантаженої продукції.

У кінці місяця за даними  синтетичного обліку здійснених затрат на виробництво визначається фактична собівартість готової продукції.

Після першого січня 2000 року готова продукція як один із  видів запасів відображається у бухгалтерському обліку і звітності без дооцінки і уцінки (за найменшою із двох оцінок первісною вартістю) фактичною  собівартістю або чистою вартістю реалізації, яка визначається згідно з п.24 П(С)БО №9.

Чиста вартість реалізації дорівнює очікуваній ціні реалізації продукції за вирахуванням очікуваних витрат на завершення виробництва і збут.

У зв’язку з тим, що продукція залежалася( не має збуту більше 3 місяців) і не користується попитом у споживачів, або продукція, яка втратила свою первісну якість, виникає потреба в ринкових умовах уцінки, тобто зниження ціни, тому що  продукція втратила первісну, очікувану економічну вигоду. У балансі вона повинна бути відображена за ціною чистої реалізації.

Різниця між первісною вартістю готової продукції і чистою ціною реалізації списується на витрати звітного періоду.

Якщо на подальшу дату балансу чиста вартість реалізації готової продукції збільшується, то на суму збільшення (але не більше від суми попереднього зменшення) слід відсторнувати попередній запис.

Кореспонденції по виготовленню

та реалізації готової продукції.

№ операції

Зміст операції

Д

К

І. Виготовлення продукції (з використанням 9-го класу рахунків)

1.

Списана вартість матеріалів, витрачених на виготовлення продукції.

23

20

2.

Списані витрати на оплату праці працівників, зайнятих виготовленням готової продукції.

23

661

3.

Списана сума обов’язкових нарахувань на фонд оплати праці.

23

651,652,653