Бухгалтерський облік
80

Тема 20. Облік фінансових результатів діяльності

План теми:Визначення фінансового результату. Облік фінансового результату.

    Збільшення власного капіталу відбувається за рахунок тієї частки доходів, яка називається прибутком підприємства.

    Доходи – збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників).

    Доходи покривають зобов’язання, котрі виникли одночасно з витратами, понесеними у зв’язку з отриманням цих доходів і які збільшують капітал. Якщо доходів вистачає тільки на покриття таких зобов’язань, а на збільшення капіталу не залишається нічого – прибутку немає. Отже, не будь-яке надходження активів визнається доходом і не будь–які доходи несуть в собі прибутки. Якщо якісь матеріальні або грошові надходження не збільшили валюту балансу, або збільшили її в частині зобов’язань – про прибуток ще немає і мови. Але якщо в результаті надходження активів збільшилась валюта балансу в частині власного капіталу – це збільшення визнається прибутком. Національні стандарти (П(С)БО №3) дають таке визначення прибутку –це сума, на яку доходи перевищують пов’язані з ними витрати. Отже, прибуток є лише тоді, коли доходів вистачає не тільки на покриття зобов’язань по витратах, а ще й залишається на збільшення власного капіталу.

    Для обліку доходів і результатів різних видів діяльності передбачені рахунки класу№7. Згідно з П(С)БО, існують види доходів, витрат і результатів від :

-    звичайної діяльності (в тому числі від операційної і фінансово – інвестиційної);

-    надзвичайної діяльності;

На доходних рахунках бухгалтер виявляє чистий доход (рахунки 70-75), а на результатних - чистий прибуток (рахунки 791-794). Якщо величина кредитових оборотів за рахунком №79 переважає над дебетовим, підприємство отримує прибуток, а якщо навпаки – має збитки. Для  кожного виду діяльності бухгалтер повинен відкрити окремий доходний рахунок.

Основні проведення по обліку фінансових результатів.

Зміст операції

Д

К

1.

Нарахування прибутку

79

44

2.

Нарахування збитку

44

79

3.

Використання прибутку на збільшення статутного капіталу

44

40

4.

Використання прибутку на створення резервів, передбачених законом, та на виплату дивідендів

44

43,67