Бухгалтерський облік
81

        Національними стандартами та Інструкцією №291 не передбачене використання прибутку на інші цілі, окрім виплати дивідендів, поповнення статутного фонду та створення резервних фондів, передбачених законом.

Тема 21. Облік торгівельної діяльності

План теми: Особливості організації бухгалтерського обліку в торгівлі. Оптова (гуртова) та роздрібна торгівля. Документальне оформлення руху товарів. Загальна побудова обліку витрат торгівельної діяльності.

Облік витрат на придбання товарів. Реалізація товарів. Облік реалізації товарів у роздріб.

Особливості організації бухгалтерського обліку в торгівлі. Оптова (гуртова) та роздрібна торгівля

         Однією із важливих передумов ефективного функціювання економіки є розвиток торгівлі, яка повинна спиратися як на державний, так і на ринковий механізм впливу на споживчий ринок. Для зайняття торгівельною діяльністю на території України необхідно користуватися існуючими документами, такими як Закон України про підприємництво, Закон про підприємство, Закон про захист прав споживачів, Закон про якість, Закон про патентування та іншими законами та постановами Кабінету Міністрів України та нормативними актами відповідних міністерств та відомств, а також Статутом підприємства.

         Торгівельною діяльністю називається ініціативна самостійна діяльність юридичних осіб та громадян по здійсненню закупівлі та продажу товарів народного споживання з метою отримання прибутку.

         Товаром називається продукт праці, який має вартість і який розподіляється на ринку шляхом обміну або продажу.

         В залежності від форми організації і функцій, що виконуються, торгівельні підприємства поділяються на оптові (гуртові) та роздрібні.

Оптові (гуртові)підприємства виконують функції зв’язуючої ланки між виробництвом та роздрібною торгівлею і забезпечують найбільш раціональний рух товарів від виробника до споживачів. Завдання оптових підприємств полягаєв тому, щоб забезпечити  відвантаження товарів покупцю оптимальними партіями з найкращим використанням транспортних засобів; зниження витрат на транспортування та витрат обігу; в своєчасному забезпеченні товарами, необхідними для населення та виробництв; доробку і підсортировку товарів, їх комплектність і асортимент.

Роздрібні торгівельні підприємства реалізують товари безпосередньо населенню, а також здійснюють продаж товарів дрібним оптом установам та підприємствам. Поряд із спеціалізованими торгівельними підприємствами реалізацією товарів можуть здійснювати промислові, сільськогосподарські та інші підприємства через фірмові магазини, що дозволяє найкраще вивчити