Бухгалтерський облік
83

значення і тощо, використовують торгівельні знижки. Розмір знижок залежить від характеру угоди (оборутки), умов поставок і сплати, взаємовідносин з покупцем.

         В умовах дії Національних стандартів визначення товарів має такий  вигляд: товари – це матеріальні цінності, що придбані (отримані) і утримуються підприємством з метою подальшого продажу.  Таким чином в торгівельних підприємствах до товарів належать матеріальні цінності, які в інших підприємствах обліковуються як сировина, матеріали, паливо, основні засоби. Всі товари, що знаходяться на підприємстві торгівлі для продажу (в тому числі і товари в дорозі), складають товарні запаси ( якщо до підприємства перейшло право власності на ці товари).

Документальне оформлення руху товарів

Основним правовим документом , який визначає права та обов’язки постачальника та покупця, є договір купівлі - продажу, де повинно бути визначено кількість товарів, їх номенклатуру, строки поставки, порядок розрахунку. Для отримання товарів на складі постачальника матеріально - відповідальній особі видається довіреність, підписана керівником підприємства та головним бухгалтером. Видані довіреності реєструються у спеціальному журналі. Довіреність видається на строк, який встановлюється в залежності від можливості отримання та вивозу відповідних цінностей по наряду, рахунку-договору, накладній або іншому документу, що замінює їх, але не більше ніж на 10 днів. У випадку, коли отримання цінностей, розрахунки за які виконуються у порядку планових платежів або доставка яких здійснюється централізовано - кільцевими перевезеннями, допускається строк дії довіреності на календарний місяць. При відвантаженні товарів постачальник виписує супровідні документи (товарно-транспортні накладні, рахунки-фактури, накладні, сертифікати якості, вантажні митні декларації), на підставі яких здійснюється оприбуткування товарів на склад підприємства торгівлі матеріально-відповідальними особами та товарознавцями. Прийом товарів повинен здійснюватись за кількістю та якістю. Цей порядок прийому тісно пов’язаний з моментом виникнення матеріальної відповідальності. Якщо фактична наявність отриманого товару співпадає за кількостю і якістю з даними супроводжувальних документів, то матеріально-відповідальна особа розписується в цих документах, ставить штамп і таким чином приймає товар під свою відповідальність. Якщо при прийомі виявлено розходження фактичної наявності з даними документів, то приймальна комісія (за участю представника постачальника) повинна скласти акт про встановлення розбіжності в кількості, номенклатурі або невідповідності по якості. На підставі акту подається претензія постачальнику або транспортної організації. У акті зазначаються лише ті цінності, по яких виявлені невідповідності, а на супроводжувальних документах необхідно зробити помітку про складання відповідного акту (№, дати). При встановленні невідповідності при прийманні імпортних товарів акт складається за участю