Бухгалтерський облік
85

-    витрати на продаж (реалізацію) товарів;

-    витрати на управління (адміністративні витрати);

-    інші операційні витрати.

Витрати поділяються за галузями діяльності (оптова, роздрібна торгівля, посередницька, громадське харчування, тощо) та видами витрат. Розмір витрат визначається як абсолютною сумою, так і їх рівнем у відсотках до товарообігу. Рівень витрат є одним із якісних показників діяльності торгівельного підприємства.

Облік витрат на придбання товарів

Товари, тобто матеріальні цінності, що придбані і утримуються підприємством з метою подальшого продажу, прибувають на підприємство торгівлі від постачальників (продавців) на основі укладених з ними договорів поставки або договорів купівлі- продажу, а також шляхом закупівлі у приватних осіб. Всі товари, що знаходяться на підприємстві, а також товари в дорозі (якщо до підприємства перейшло право власності на ці товари) складають товарні запаси. Ці товари мають собівартість, яка включає такі елементи:

1)  купівельна ціна (ціна придбання);

2)  витрати на транспортування, навантаження - розвантаження при транспортуванні, тощо;

3)  вартість посередницьких послуг, пов’язаних з пошуком та придбанням товарів;

4)  страхування товарів у період їх транспортування;

5)  % за кредит, наданий постачальником;

6)  сума податків, що не відшкодовуються;

7)  ввізне мито.

Для того, щоб визначити, яким чином відображати транспортно-заготівельні витрати (ТЗВ) у обліку товарів, необхідно проаналізувати, наскільки великими (чи малими) будуть витрати, пов’язані з розподілом ТЗВ. Тільки після проведення аналізу можна прийняти рішення – включати такі витрати в склад первісної вартості товарів чи списувати їх на витрати звітного періоду. При формуванні первісної вартості товарів необхідно виходити із співвідношення вигод і витрат, тобто вигоди від отриманої інформації повинні перевищувати витрати на її отримання. Таким чином для відображення ТЗВ в обліку підприємство обирає один із слідуючих методів:

1)  включення ТЗВ в первісну вартість товарів;

2)  облік ТЗВ на окремому субрахунку №289”ТЗВ” загальною сумою з послідуючим розподілом їх в кінці місяця між вартістю залишку товарів на кінець місяця і вартістю вибувших товарів. Порядок розподілу визначено п.9 П(С)БО№9”Запаси”.

Для обліку і узагальнення інформації про рух товарів використовується рахунок №28 ”Товари” з використанням субрахунків: