Інформаційні технології (Практичні роботи)
139

Практична робота №9. MS Excel. Інструменти Сценарії і Зведена таблиця

Мета

Вміти будувати сценарії і зведені таблиці для аналізу під­приємницької діяльності  й прийняття рішень.

План

1.    Аналіз сценаріїв оптової покупки.

2.    Побудова зведених таблиць.

Задача 11. Аналіз сценаріїв покупки

Фірма планує здійснити оптову покупку шести видів товарів і розглядає чотири можливі варіанти їх кількості. Побуду­вати сценарії для прийняття рішення про найкращий варі­ант покупки.

Задача 12. Побудова зведеної таблиці

Створити таблицю з 15 рядків, яка відображає облік прода­них фірмою товарів з такими назвами стовпців: Номер опе­рації, Назва товару, Ціна, Кількість, Вартість, Дата, Про­давець, Покупець. Назви товарів, фірм-покупців, прізвища продавців, дати повинні повторюватися по три-чотири рази. За­повнити таблицю даними на свій розсуд (див. зразок рис. 52). Побудувати зведену таблицю, яка характеризує ефективність роботи кожного продавця, тобто відображає, які товари він продав, скільки і на яку суму; модифікувати зведену табли­цю, відобразивши в ній дати проведення операцій продавцями. Побудувати зведену таблицю, яка характеризує уподобання клієнта-покупця, тобто відображає, які товари він купив, коли, скільки і на яку суму.

Теоретичні відомості

1. Аналіз сценаріїв оптової покупки. Сценарії (scenarious) — це набори значень параметрів і значень залежних величин, які подають на екран у зручному для аналізу і прийняття рішень вигляді, а також оформляють у вигляді звіту.

Розв'яжемо задачу 11. За зразком задачі № 1 про товар­ний чек створіть таблицю про купівлю шести видів товарів з такими назвами стовпців: Наз­ва, Ціна, Кількість, Вартість (рис. 49). Заповніть таблицю довільними даними: конкрет­ними назвами товарів, цінами за одиницю кожного товару,  кількостями кожного товару.

Введіть формулу для обчислення вартості кожного товару = Ціна*КІЛЬКІСТЬ і скопіюйте її в діапазон Вартість. Виберіть клітинку під цим діапазоном і натисніть на кнопки Автосума і вводу — отримаєте шукану сумарну вартість покупки. Отже, ця клітинка міститиме результат, що залежить від параметрів.

Рис. 49 Сюжет  одного  сценарію

Щоб проаналізувати чотири варіанти покупки для різних кількостей товарів, застосуйте інструмент Сценарії. Виконайте команди Сервіс - > Сценарії — отримаєте вікно Диспетчер сценаріїв. За його допомогою можна додавати новий сценарій під деякою назвою до множини сценаріїв, вилучати невдалий чи редагувати його, виводити на екран результати застосування сценарію, створювати звіт за всіма сценаріями, скористатися зі сценаріїв, створених на інших сторінках.