Інформаційні технології (Практичні роботи)
149

Практична робота №2. Інтернет. Створення веб-сторінки. Мова HTML

Мета

Уміти створювати нескладні веб-сторінки засобами мови HTML, а також за допомогою програм MS FronPageабо Word.

Теоретичні відомості

1. Гіпертекст. Гіпертекст — це електронний документ, який містить гіперпосилання на інші документи. Гіперпосилан-ня може мати вигляд підкресленого виокремленого кольором тексту, рисунка або деякого значка. Воно містить невидиму для користувача частину — адресу файлу чи адресу місця у документі, до якого потрібно перейти. Гіперпосилання реагує на вказівник і клацання миші. Якщо вказівник миші навести на гіперпосилання, то він набуде вигляду долоні. Якщо тепер клацнути лівою клавішею миші, то виконається перехід на інше місце в тексті або активізується новий файл. Такий файл може містити текст, звук чи відеозображення. Гіпертекстову техно­логію застосовують для подання інформації у WWW-просторі, зокрема, для роботи з веб-доку ментами.

Веб-документ зберігається і пересилається як файл з роз­ширенням htm чи html. Це звичайні текстові файли — програми, написані мовою HTML. Відображаються такі файли на екрані цілком інакше, ніж вони виглядають у html-файлі. Для відобра-html-файлів використовують броузери.

Веб-документ інакше називають веб-сторінкою. Браузер дає змогу легко переходити від однієї сторінки до іншої за допомогою команд Вперед і Назад чи кнопок зі стрілками на панелі інстру­ментів.

Декілька веб-документів на одну тему, що є на деякому комп'ютері чи належать одному власникові, утворюють веб-вузол (веб-сайт).

2.        Структура веб-документа. Типовий простий веб-документ
складається з текстових блоків, двох-трьох малюнків невеликих розмірів, горизонтальних ліній та гіперпосилань. Складніші веб-документи містять фрейми (вкладені веб-сторінки), таблиці, еле­менти керування (кнопки, перемикачі, поля діалогу), динамічні ефекти та графічні Flash-об'єкти (див. рис. 69).

Є три типи текстових блоків: короткі (по два-три речення) текстові абзаци, списки, таблиці.

Згідно з прийнятим стандартом абзаци на веб-сторінці роз­межовуються порожнім рядком і не мають відступів у першому рядку. Абзац може бути вирівняний до одного з країв або до центру екрана. Особлива зручність перегляду інформації зумов­лена тим, що в нормальному режимі на веб-сторінці немає гори­зонтальної смуги прокручування (а вертикальна є). Браузер автоматично масштабує горизонтальне зображення різних еле­ментів сторінки, враховуючи характеристики монітора комп'ю­тера клієнта і розміри вікна, в якому демонструється документ.

Інформація на сторінці традиційно подається на сірому чи білому фоні, але її можна розмістити і на кольоровому фоні чи на фоні картинки з деякого графічного файлу.

3.        Мова HTML. Для створення веб-сторінок веб-дизайнери
застосовують гіпертекстові веб-редактори, наприклад, HotMetal PRO, Hot Dog Professional, Netscape Editor тощо, де використо­вується мова HTML — Hyper Text Markup Language (мова для
розмічування гіпертекстових документів). Сучасні редактори FrontPage і MS Word дають змогу створювати веб-сторінки методом конструювання без застосування кодів мови HTML, оскільки коди вони генерують автоматично.

Для підготовки html-файлу можна використати текстовий редактор NotePad. Після написання файл потрібно зберегти на диску з деякою назвою з розширенням htm чи html. Текст мовою HTML (html – файл) має таку загальну  структуру: