Інформаційні технології (Практичні роботи)
29

Практична робота №5. MS Windows. Архіватори. Антивіруси. Робота з дисками

Мета

Уміти архівувати і розархівовувати файли, захищати ком­п'ютер від вірусів, здійснювати нагляд за працездатністю комп'ютера і системи.

План

1.   Архіватори.

2.   Обслуговування дисків.

3.   Відновлення системи і призначення завдань.

4.   Антивірусний захист.

Теоретичні відомості

1. Архіватори. Архів — це файл, куди у стиснутому (у три­десять разів) вигляді поміщають інші файли. Для архівування файлів використовують програми-архіватори Zip, Rar тощо з приставкою Win, якщо програми призначені для ОС Windows. Програма Total Commander має доступ до програм архівування і сама пропонує назву архівному файлу (користувач може ввести іншу назву), дописує йому розширення zi p чи гаг і розташовує у папці, відкритій у сусідньому вікні. Щоб виконати архівуван­ня, файли вибирають і застосовують до них команду Pack з меню File. Зворотну дію (розархівування) виконують так: вибирають файл-архів і застосовують до нього команду Unpack.

Ще простіше файли чи папки можна занести в архів і вибрати з нього файл за допомогою програм WinZip чи WinRar (рис. 15). Для занесення в архів достатньо піктограму об'єкта опустити на ярлик програми WinZip і ввести назву архіву. Щоб виконати зворотну дію, достатньо клацнути на піктограмі архіву, вибрати потрібні об'єкти і виконати команду Extract, зазначивши адресу папки-клієнта. Усі ці дії виконуються ще простіше — за допо­могою команд Додати В архів (Add to Zip) чи Розархівувати (Ex­tract files) в контекстних меню вибраного файлу чи головного меню програми відповідно, якщо програма-архіватор є на комп'ютері.

Рис. 15. Вікно програми WinRar.

Є змога архівувати об'єкти за допомогою команди Відпра­вити... у zip-папку. Під час архівування стежте, щоб власні назви файлів не містили деяких заборонених архіватором сим­волів кирилиці, наприклад, «і».

Якщо файли великі, то створюють багатотомні архіви. На­приклад, створюють томи по 1,4 Мбайта, щоб кожний том поміщався на окремій дискеті.

Якщо архів переноситься на інший комп'ютер, то на цьому комп'ютері повинна бути інстальована програма-архіватор того ж формату стискування (zi р чи гаг), що й на «рідному» комп'ю­тері. Якщо такої програми немає, то архів не вдасться розпаку­вати. У цьому випадку створюють архів, який розпаковується автоматично (sfx-архів). Такий архів має розширення ЄХЄ, є виконуваним файлом і не потребує наявності програми-архіва-тора для свого розпакування.

Коли створюється архів, користувач має простежити, куди і під якою назвою програма має намір його зберегти. Ці параметри він може змінити, задавши потрібний пшйх і назву в діалоговому вікні.