Основи інформатики
14

Клавіші Ctrl та Alt. їх використовують у комбінації з іншими клавішами для виконання певних команд.

Клавіша із символом Windows. Активізує команди кнопки Пуск.

Блок клавіш керування курсором (3). Він містить клавіші Home End, Page Up (PgUp), Page Down(PgDn), а також клавіші зі стрілками (<—, -», Т, і). Натиснення  на них переміщує курсор у відповідному напрямку: на початок (Home) або кінець (End) рядка, на символ ліво­руч (<—) або праворуч (—>), на рядок угору (Т) або вниз (t), на сторінку вгору (PgUp) або вниз (PgDn).

Клавіша Print Screen. її використовують для друку­вання змісту екрана або копіювання його в буфер обміну.

Клавіша Insert (Ins). Вона дає змогу вставляти сим­воли або здійснювати перемикання від одного режиму їх введення до іншого, наприклад від символів введення із зсувом (вставлення) до введення із заміщенням рані­ше введених символів (заміна).

Клавіша Delete (Del). З допомогою цієї клавіші ви­лучають символи праворуч від курсора або виділений фрагмент тексту.

Блок цифрової клавіатури(4). Розташований у пра­вій частині клавіатури. Його застосовують у двох випад­ках: у режимі блокування цифр (режим Num Lock) вво­дять числову інформацію та знаки арифметичних дій (цифри від 0 до 9 і крапку). Якщо режим Num Lock вимк­нений, то клавіші блоку цифрової клавіатури дублюють клавіші керування курсором, а також клавіші Insert и Delete. Вмикають і вимикають режим блокування цифр, натискаючи на клавішу Num Lock.

Індикатори режимів (5). Вони містяться у правій верхній частині клавіатури. Це індикатори режиму бло­кування цифр (Num Lock), режрму великих літер (Caps Lock) та режиму блокування прокручування (Scroll Lock). При вмиканні відповідних режимів ці індикато­ри світяться, а при вимиканні — гаснуть. Вмикання і вимикання цих режимів здійснюють, натискаючи кла­віші Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock.

Додаткові компоненти

Додатково до комп'ютера можна підключити такі пристрої.

Принтер. Це пристрій для виведення інформації на паперовий аркуш або на спеціальну термостійку плів­ку. Принтери бувають матричні, лазерні, струминні, світлодіодні.

Матричний принтер — тип принтера, друк в якому відбувається за допомогою циліндрових стержнів (го­лок). Після удару голок через стрічку з фарбою на папе­рі з'являються крапки, що відтворюють інформацію, яка друкується. Якість друку матричних принтерів за­лежить від кількості голок друкувальної головки. Існу­ють 9- та 24-голкові принтери.

Лазерний принтер — найпоширеніший тип принте­ра, який характеризують висока якість друку при ве­ликій швидкості. Друк відбувається за допомогою ім­пульсів лазерної головки, що попадають на поверхню світлочутливого барабана, ділянки якого отримують статичний заряд. Далі барабан обертається через кон­тейнер із фарбою (тонером), яка мітить місця барабана, що мають статичний заряд. Після цього барабан перено­сить тонер на папір. Для закріплення зображення папір протягується через нагрівальний елемент.

Струминний принтер — принтер, в якому зобра­ження відтворюється шляхом