Основи інформатики
16

дає змогу коректно завершити роботу всіх активізо­ваних програм комп'ютера. Залежно від потужності джерела безперебійного живлення та потужності ком­п'ютера робота може тривати кілька годин.

Відеопроектор. Пристрій для передавання зобра­ження з екрана комп'ютера на настінний екран або на спеціальну відеостіну. Його використовують у навчаль­них центрах і диспетчерських кімнатах транспортних підприємств, виставкових, концертних і презентаційних залах.

TV-тюнер. Пристрій, що швидко стає популярним, використовується для прийому-відтворення на моніторі комп'ютера телевізійних зображень через кабель та зоб­ражень відеомагнітофона, відеокамери і зберігання цих зображень у пам'яті комп'ютера. За способом розміщен­ня TV-тюнери бувають вбудовані у відеокарту, вбудовані у спеціальний слот материнської плати і зовнішні.

Графічний планшет. Пристрій для створення графі­чних зображень і роботи з ними (маніпулятором є бага-токнопкова миша або перо для чіткішого позиціювання курсора на екрані дисплея). Графічні планшети характе­ризуються розміром (від формату А4 до розміру газетної сторінки) і роздільною здатністю, яка вимірюється кіль­кістю ліній на дюйм (Ірі) — 100 Ірі, 2540 Ірі тощо.

MIDI-клавіатура. Є аналогом фортепіано, може ма­ти від 39 до 88 клавіш. її використовують для відтворен­ня мелодій, що вже існують, і створення нових.

Джойстик. Цей пристрій може мати різну форму: руль з педалями, штурвал, дошка та ін. Найпошире­ніший з них — ручка управління з кількома кнопками на ній. Використовують джойстики, як правило, в ігро­вих програмах.

Web-камера. Одна з важливих характеристик цьо­го пристрою — частота оновлення кадру (не менш ніж 24 кадр/с). Web-камери використовують для проведення відеоконференцій за допомогою засобів мережі Internet.

Мережний фільтр. Пристрій для захисту від пере­падів напруги електроструму, а також для послаблення перешкод.

Алгоритмізація обчислювальних процесів

Усі дії, які виконує комп'ютер, здійснюються під ке­руванням програм. Для складання будь-якої програми насамперед слід створити алгоритм.

Алгоритм — послідовність дій, які необхідно виконати для оброб­лення сукупності початкових даних і отримання відповідних ре­зультатів.

Будь-якому алгоритму властиві такі основні ознаки:

• результативність   (після   реалізації   алгоритму обов'язкове отримання результату);

• визначеність (кожна команда алгоритму має бути чіткою та зрозумілою);

• масовість (можливість застосування певного алго­ритму до класу однотипних задач).

Реалізований певною мовою програмування алго­ритм, призначений для подальшого автоматичного виконання, і є програмою.

Алгоритм можна описати кількома способами, най­поширеніший з яких — структурний, або схемний. У цьому випадку алгоритм відображають геометричними фігурами, з'єднаними стрілками для визначення на­пряму наступної дії.

Геометрична фігура є блоком дій і може бути такою: