Основи інформатики
2

Основи інформатики

Перетворення інформаційного продукту на товар призводить до корінних змін у суспільстві, яке набуває рис інформаційного. Домінують у ньому інформаційні ресурси, тому глобальна інформатизація суспільства у наш час є невід'ємною рисою сучасного світу.

Постійне зростання обсягів інформації вимагає від працівників багатьох галузей навичок роботи з такими програмами, як текстовий редактор, бази даних, таб­личний процесор тощо, без яких неможливе виконання основних дій з накопичення, зберігання та оброблення й отримання необхідної, достатньої, достовірної інфор­мації. Тому критерій успіху будь-якого підприємства полягає в наявності висококваліфікованого персоналу, який вільно володіє необхідними знаннями і вміннями не тільки в професійній сфері, айв галузі інформатики, Що дає змогу широко використовувати на робочих міс­цях засоби комп'ютерного моделювання, аналізу, прогнозування та ін. Отже, вивчення інформатики має велике значення для майбутніх спеціалістів будь-якої галузі.

У наш час інформатика і комп'ютерна техніка є комплексом складних взаємопов'язаних елементів і понять, які становлять її основу. Тому перш ніж пере­йти до розгляду компонентів, пристроїв, систем, про8

грам та ін., необхідно з'ясувати основні поняття інфор­матики і комп'ютерної техніки.

Данісукупність відомостей про осіб, предмети, події, явища, процеси.

Вони можуть бути представлені в різноманітній фор­мі, зокрема як текст, графіка, відеозображення, звук, рукописний текст, що ускладнює процес їх оброблення за допомогою комп'ютера і вимагає досконаліших апа­ратних засобів, комунікаційних можливостей, створен­ня складного програмного забезпечення.

Інформаціядані, які використовують з метою здобуття нових знань, прийняття практичних рішень, отримання певних результатів.

Інформація є своєрідним продуктом, що має вартість, величина якої залежить від багатьох характеристик:

• адекватність — відповідність інформації при пере­даванні її з одного середовища в інше або від одного джерела до іншого;

• повнота — обов'язкова вимога в процесі прийняття рішень;

• надлишковість — відіграє як позитивну (зменшен­ня втрат інформації), так і негативну роль (збільшення обсягу інформації);

• достовірність — має значення ступінь її відповід­ності об'єкту, якого вона стосується;

• доступність — можливість отримання тієї або ін­шої інформації;

• актуальність — ступінь відповідності інформації поточному моменту;

• захищеність — захист інформації від її пошкоджен­ня, втрати, несанкціонованого доступу та ін.

Збирання, зберігання, кодування, накопичення, об­роблення та передавання інформації становлять інфор­маційний процес. Комп'ютерна техніка є матеріальним носієм для виконання інформаційних процесів, а інфор­матика — наукою, яка їх вивчає.

Інформатиканаука, що вивчає інформаційні процеси, аналізує і систематизує методи та способи одержання, перетворення, пе­редавання, зберігання і використання інформації, принципи функ­ціонування інформаційних систем, застосування інформаційних технологій у всіх видах суспільної діяльності: