Аудит
34


В останній час аудитори не обмежуються перевіркою фінансової звітності, а додатково дають якісну оцінку діяльності господарюючого суб’єкта з точки зору економічності, ефективності та результативності його роботи. Поряд з цим вони пропонують консультативні послуги з питань управління, оподаткування, роботи інформаційних систем та з інших проблем. При цьому широко застосовується телефонне спілкування та обмін факсимільними повідомленнями.

Позитивна роль усних консультацій при безпосередньому спілкуванні із замовником дозволяє спільними зусиллями вирішувати складні проблеми. При цьому зазвичай у обговоренні бере участь група співробітників клієнта, що дозволяє розглядати проблему більш об’єктивно, враховувати специфічні особливості ситуації, що склалась на підприємстві.

Надання консультацій оформлюється протоколом, в якому висвітлюються основні положення проблем, що обговорювались, та прийняті рішення.

2. Організація і проведення аудиту.

2.1. Порядок складання листа – пропозиції та листа зобов’язання.

Для проведення аудиторської перевірки на етапі її підготовки необхідно внести порозуміння у взаємовідносини між економічним суб’єктом і аудиторською організацією. Перший крок у контактах з аудиторською фірмою робить клієнт, який повинен сповістити, що йому потрібні відповідні послуги, і що він хотів би дізнатися про умови, які йому може запропонувати ця аудиторська фірма. Якщо потенційний клієнт відповідає основним критеріям вибору клієнта, аудиторська фірма готує лист-зобов’язання, який надсилає клієнту.

Лист-зобов’язання аудиторської фірми про згоду на проведення аудиту надсилається виконавчому органу господарюючого суб’єкта до моменту укладання договору і виступає офіційним документом-відповіддю, що встановлює взаємовідносини між клієнтом і аудитором.

Метою даного листа є встановлення основних зобов’язань аудиторської фірми та господарюючого суб’єкта на етапі укладання договору про проведення аудиторської перевірки.

Для разових угод між аудитором і клієнтом лист-зобов’язання аудиторської фірми про згоду на проведення аудиту може служити формою договору між сторонами. В цьому випадку клієнт повинен письмово підтвердити згоду на умови перевірки, запропоновані аудитором.

За наявності між аудиторською фірмою та господарюючим суб’єктом раніше укладеного довгострокового договору, в якому визначені мета і масштаб аудиту, лист-зобов’язання може не направлятись або його зміст повинен представляти додаткову інформацію для підприємства-замовника.

Згідно міжнародного стандарту аудиту № 210 “Умови домовленості про аудиторську перевірку” форма і зміст листів-зобов’язань для різних замовників можуть бути різними, але обов’язковим є встановлення:

■     мети аудиторської перевірки фінансових звітів;

■     відповідальності управлінського персоналу за фінансові звіти;

■     обсягу аудиторської перевірки;

■     форми звітів і висновків про результати завдання;

■     факту, що внаслідок властивих аудиторській перевірці обмежень існує ризик, що деякі суттєві викривлення можуть залишитися невиявленими;

■     вимоги про вільний доступ до документації та іншої інформації, потрібної для аудиторської перевірки.

За потреби можливі:

■     домовленість про залучення інших аудиторів та експертів;

■     домовленість про залучення до перевірки внутрішніх аудиторів, а також інших працівників замовника;

■     координація роботи з попереднім аудитором;

■     обмеження відповідальності аудитора, де це об’єктивно виправдано;

■ подальші угоди між аудитором і замовником