Аудит
42


■       встановлення реальної залишкової вартості обладнання та машин;

■       визначення ринкової вартості спеціальних технологій та методологій виробництва;

■         визначення обсягу робіт (незавершене будівництво) або оцінка вартості роботи, яка буде зроблена за контрактом;

■         юридичний висновок про відповідність укладених договорів вимогам законодавства.

Якщо аудитор прийме рішення про використання в роботі експертів, він повинен проаналізувати:

■         характер і складність обставин, які підлягають дослідженню;

■         істотність позицій фінансової звітності підприємства;

■         ризик викривлень та помилок залежно від їх виду та складу;

■         кількість та якість аудиторських доказів;

■ надійність спеціальних аналітичних процедур. Компетентність і об’єктивність експерта

Плануючи використання роботи експерта, аудитор повинен оцінити його професійну компетентність, тобто:

а)    професійну сертифікацію або ліцензування експерта, його членство у відповідній професійній організації;

б)    досвід і репутацію у галузі, в якій аудитор шукає аудиторські докази.

В ході спілкування з експертом аудитор детально обговорює та узгоджує з ним питання зв’язку та координації, в тому числі домовляється про порядок взаємного інформування щодо проблем, які можуть виникнути в процесі роботи.

Робота експерта при проведенні аудиту використовується на основі договору платного надання послуг, який укладається між господарюючим суб’єктом, на якому проводиться аудит, і експертом або аудиторською фірмою та експертом.

Результати роботи експерта повинні бути оформлені письмово у вигляді висновку із зазначенням найменування господарюючого суб’єкта, об’єкта та проведеної роботи, її обсягу і меж відповідальності експерта, використаних нормативно-довідкових матеріалів, методів роботи, що застосовувались, наданих експертом пропозицій, будь-яких невирішених суттєвих сумнівів, пов’язаних з проведеною роботою, результатів проведеної роботи. Висновок підписується експертом, скріплюється печаткою.

Він додається до робочої документації аудитора та може бути використаний в якості аудиторських доказів. При цьому висновок повинен бути достатньо повним і детальним, щоб досвідчений аудитор міг, ознайомившись з ним, отримати повне уявлення про проведену експертом роботу.

Результати роботи залученого спеціаліста аудитор оцінює в контексті проведених ним самим робіт та з урахуванням того, що відомо про господарюючій суб’єкт. В цілому, якщо при такому порівнянні не виявляється суттєвих відмінностей, то результати роботи експерта можуть виступати як дані аудиту при підготовці аудиторського висновку щодо достовірності бухгалтерської звітності.

Аудиторам слід враховувати, що використання роботи експерта при проведенні аудиту, в тому числі посилання на таку роботу в аудиторському висновку, не знімає відповідальності з аудиторської фірми за висловлені думки про достовірність бухгалтерської звітності господарюючого суб’єкта.

2.3.2 Загальний план аудиту

У міжнародному стандарті аудиту № 230 “Документація” підкреслено, що робоча документація допомагає в плануванні та проведенні аудиту. Тобто підкреслюється доцільність і необхідність документального оформлення планування аудиту. Аудиторові слід розробити і документально оформити загальний план аудиту, визначити в ньому істотність помилок, а потім здійснити аудит за цим планом.