Аудит
47


Фальшивими документами вважаються документи, реквізити і зміст яких не відповідає дійсності.

Підроблені документи можуть бути дійсними і недійсними.

Недійснимназивають документ, що втратив свою силу на момент надання (наприклад, чек на отримання грошей або довіреність, строк дії яких минув). Підробленими можуть бути й документи, не пов’язані безпосередньо з оформленням господарських операцій. Наприклад, підроблений паспорт, диплом про закінчення вищого навчального закладу тощо. Такі документи не є об’єктом дослідження контролера.

На практиці зустрічаються антидатовані документи, тобто такі, які видані минулим числом. Контролери не завжди приділяють увагу огляду та вивченню протоколів зборів, засідань правління підприємства, листування, скарг, заяв тощо. Тут можна виявити порушення законів, списання збитків, втрат, звільнення винних від відшкодування матеріальної шкоди, незаконну видачу премій, обставини, що сприяють порушенням, розкраданням, недоліки в підборі та заміні кадрів, видачу продукції без оплати тощо, Особливу увагу необхідно звертати на вивчення доповідних записок матеріально відповідальних осіб тощо. Вони можуть вказувати шляхи перевірки важливих питань діяльності підприємства, що контролюється.

3.1 Способи виявлення підробок в документах

Існує ряд формальних ознак, які не свідчать самі про зловживання, разом з тим повинні привертати увагу контролера до документу і бути сигналом для перевірки операції, яка оформлена цим документом, до яких відносять наступні.

1. Відсутність при виконавчому документі розпорядження, що дає підставу для оформлення такого документу. Наприклад, відсутність вимоги на видачу в цех матеріалів зі складу при наявності видаткової накладної складу, за якою матеріал вважається відпущеним в цех.

2. Відсутність при розпорядчому документі виконавчого документа. Так, наприклад, по одному зловживанню про виробіток неврахованої продукції і про її реалізацію через торговельну мережу в справах фабрики, де така продукція виготовлялась, було виявлено розпорядження начальника відділу збуту про відпуск цієї продукції на адресу магазину. Однак, це розпорядження з ряду причин не було виконано, і, як наслідок, при розпорядчому документі не було виконавчого - про відпуск продукції магазину.

3. Складання документа з порушенням встановленої форми. Наприклад, складання довіреності не за типовою формою часто викликане бажанням приховати від контролю бухгалтерії злочинну операцію, що здійснена за допомогою такої довіреності.

4. Незаповнення всіх необхідних реквізитів в документі (номеру, дати, найменування підприємства). Відсутність номеру і дати документа може свідчити про повторне використання раніше проведеного, старого документу, навмисно складеного без номеру і дати. Відсутність адрес установ та осіб може означати неправдивий характер рахунків, актів, нарядів тощо, складання їх від імені вигаданих осіб або організацій. Так, наприклад, по справі про крадіжку готівки касиром спільно з бухгалтером розрахункової частини було встановлено, що гроші були привласнені шляхом повторного списання по касі в поточному році раніш не оплачених документів, в яких не зазначався рік.

5. Взаємна невідповідність окремих реквізитів документа наприклад, невідповідність назви підприємства вказаній в штампі та на печатці; номера і дати (великий номер з початку року або, навпаки, малий номер в кінці року), внутрішні протиріччя у змісті документу.

6. Недооформлення документу. Наприклад, рахунок на відпущений товар підприємством роздрібної торгівлі виявився без підпису бухгалтера; контролером виявлено, що по цьому рахунку, який навмисно не надано для підпису, був не оприбуткований товар.

7. Оформлення документу зайвими реквізитами наявність на документі резолюцій та надписів про дозвіл в такій кількості, яка не вимагається при звичайному оформленні документу. Особа, що здійснює підробку, прагне приховати внутрішню невідповідність документу зовнішнім ознакам законності та обґрунтованості. Наприклад, на невеликому