Аудит
58


5.4 Ризик контролю

Попередня оцінка ризику контролю.

Згідно Міжнародного стандарту аудиту 400 “Оцінка ризиків та внутрішній контроль” попередня оцінка ризику контролю - це оцінювання ефективності систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю суб’єкта господарювання стосовно запобігання суттєвим викривленням та виявленню й виправленню їх. Певний ризик контролю завжди існує внаслідок властивих обмежень будь-якої системи бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю.

Після здобуття впевненості щодо обізнаності з системами бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю аудитор повинен попередньо оцінити ризик контролю на рівні тверджень про кожний суттєвий залишок або клас операцій.

Як правило, аудитор оцінює ризик контролю на високому рівні щодо деяких або всіх тверджень, якщо:

а)   системи бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю суб’єкта господарювання не є ефективними; або

б)   оцінка ефективності систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю суб’єкта господарювання не є дієвою.

Попередня оцінка ризику контролю щодо тверджень у фінансових звітах має бути високою за винятком випадків, коли аудитор:

а)   може визначити заходи внутрішнього контролю стосовно тверджень, які, з певною ймовірністю, запобігатимуть суттєвим викривленням або виявлятимуть і виправлятимуть такі викривлення;

б)   планує проводити тести контролю для підтвердження оцінки.

Документація щодо розуміння та оцінки ризику контролю

Аудитор повинен відобразити в робочих документах аудиторської перевірки:

а)    отримане розуміння систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю суб’єкта господарювання;

б)   оцінку ризику контролю. Якщо ризик контролю оцінено як більш низький, ніж високий, то аудитор повинен задокументувати обґрунтування висновків.

Під час проведення аудиту можна використовувати різні методи документування інформації стосовно систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю. Обрання конкретного методу є предметом судження аудитора. Звичайні методи, що застосовуються окремо або в поєднанні один з одним, - це характеристики описового характеру, анкети, контрольні листи і схеми організації виробництва. На форму та обсяг документації впливають розмір і складність структури суб’єкта господарювання, а також характер його систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю. Загалом, що складніша система бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю суб’єкта господарювання і що більшими за обсягом є аудиторські процедури, то більшим повинен бути обсяг документації аудитора.

Тести контролю

Тести контролю виконуються з метою отримання аудиторських доказів щодо ефективності:

а)    організації систем обліку та внутрішнього контролю, тобто чи організовані вони належним чином, щоб запобігати суттєвим викривленням та виявляти й виправляти їх;

б)    функціонування внутрішнього контролю протягом певного періоду.

Деякі процедури, що виконуються для отримання розуміння систем обліку і внутрішнього контролю, можуть спеціально не плануватися як тести контролю, але можуть забезпечити аудиторськими доказами щодо ефективності організації та здійснення заходів внутрішнього контролю стосовно визначених тверджень. Наприклад, отримуючи розуміння