Потенціал підприємства
20

5.   продукт (якість, ціна, технічні параметри, надійність і гарантійний строк, повнота технічного сервісу, забезпечення запчастинами, строк служби, унікальність, патент, торгова марка, упаковка),

6.   фінанси (частка власного капіталу, фінансовий баланс, можливість отримання кредиту).

При цьому знаходиться середній показник, множиться на питому вагу і сумується по групі.

Аналогічним чином обробляються експертні оцінки підприємств-конкурентів і результати обробки зводяться в таблицю, за допомогою якої проводиться порівняння отриманих результатів.

Загальний показник конкурентоспроможності потенціалу підприємства буде дорівнювати середньостатистичній сумі зважених числових показників по кожній із груп.

3.   Метод набору конкурентоспроможних елементів.

Це синтезований метод визначення конкурентоспроможності потенціалу підприємства, побудований на засновку, що конкурентоспроможність продукції підприємства є її головною складовою.

Алгоритм методу:

1.          формується перелік індикаторів ( Іj, де j = 1,…, m ), які слугують базою оцінки конкурентоспроможності конкретного виду продукції, що оцінюється.

2.          експертним шляхом для кожного індикатора встановлюється його вага( Вj, де j = 1,…, m ) у загальній оцінці за умови, що ∑Вj = 1

3.          службою маркетингу підприємства - об’єкта оцінки пропонується   n - вибір підприємств з аналогічною продукцією, які є найближчими конкурентами.

4.          за отриманою інформацією будується матриця визначення конкурентоспроможності одиниці продукції підприємства, що слугує об’єктом оцінки.

Таблиця

п/п

Вага

індикатора

В1

В2

В3

...

Вm

Рi

КСio

Індикатор

І1

І2

І3

...

Іm

Підприємство

абс.

знач.

ранг,

Рij

абс.

знач.

ранг,

Рij

абс.

знач.

ранг,

Рij

..

..

абс.

знач.

ранг,

Рij

1

Об’єкт

оцінки

2

3

...

 n

5.          за допомогою абсолютних значень обраних індикаторів визначаються ранги одиниці продукції ( Рij ).

6.          знаходиться зважений відносно індикатора загальний ранг одиниці продукції кожного підприємства, що бере участь у масиві оцінки за формулою:

Рi =  ∑Рij * Вj

7.          після встановлення загальних рангів знаходиться підприємство-лідер (Л) та підприємство-аутсайдер ( А) за даною одиницею продукції, а також діапазон відстані аутсайдера від лідера (Дв ) за формулою:

             Діапазон відстані аутсайдера від лідера дає уявлення про розмежування підприємств у конкурентному середовищі, а саме:

Дв  = РA - РЛ

a.   чи належить підприємство до кола лідерів чи аутсайдерів?