Потенціал підприємства
43

Загальний розрахунок вартості земельної ділянки за цим методом проводиться за формулою:

ВЗ = (( ОС * РН ) / КН ) * КФ * КМ * ПЗ,

де ВЗ – вартість земельної ділянки, грн.;

     ОС – витрати на освоєння та благоустрій території, грн./км2;

     РН – нормативна рентабельність (як правило, складає не більше 6%);

     КН – нормативний коефіцієнт капіталізації (як правило, не перевищує 3%);

     КФ – коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки;

     КМ – коефіцієнт місце розташування земельної ділянки;

     ПЗ – площа земельної ділянки, км2.

Метод залишку для землі. Базується на концепції класичної економічної теорії, початково розробленої для земель сільськогосподарського призначення, яка розглядає увесь дохід, що відноситься до земельної ділянки, як залишковий. Даний метод використовується при оцінці земельної ділянки з поліпшенням вакантної (неосвоєної) ділянки, призначеної для комерційного використання.

Етапи розрахунку:

1.       достатньо точне визначення поточної вартості будівель і споруд (Вб), а також чистого операційного доходу від земельно-майнового комплексу в цілому (ЧОД).

2.       визначення частини чистого операційного доходу, яка припадає на будівлі та споруди (ЧОДб), шляхом перемноження їх поточної вартості на коефіцієнт капіталізації.               

 Коефіцієнт капіталізації для будівель і споруд (КкБ)  може бути отриманий як внесок на амортизацію грошової одиниці

Ккб = Кп + Кз

де Кп – коефіцієнт повернення (відшкодування) капіталу;

     Кз – коефіцієнт капіталізації для землі. Капіталізація в цьому випадку здійснюється тільки за ставкою доходу на інвестиції без урахування відшкодування капіталу, тому що вважається, що земля не зношується.

3.       визначається залишок чистого операційного доходу, що приходиться на земельну ділянку(ЧОДз):          ЧОДз = ЧОД – ЧОДб

4.       методом прямої капіталізації визначається вартість земельної ділянки (Вз):                                 Вз = ЧОДз  /  Кз

Метод залишку для землі може бути використаний при визначенні варіанта найкращого та найбільш ефективного використання.

За методичним підходом, що базується зіставленні цін продажу подібних земельних ділянок (метод спів ставного продажу) і використовується в умовах розвинутого ринку землі та нерухомого майна, вартість земельної ділянки визначається на рівні цін, які склалися на ринку. Даний метод заснований на зіставленні й аналізі інформації про продаж аналогічних земельних ділянок, як правило, за останні 3-6 місяців, при цьому вартість об’єкта оцінки визначається як медіанне (серединне для ранжованого ряду) або модальне (найбільш поширене значення отриманих результатів).

Основним принципом методу зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок є принцип заміщення, відповідно до якого за умов наявності на ринку декількох подібних об’єктів інвестор не погодиться на придбання даного об’єкту за ціною, більшою ніж вартість земельної ділянки з аналогічною корисністю.

Співставлення і порівняння оцінюваної земельної ділянки з проданими об’єктами-аналогами проводиться у розрізі двох основних компонентів: за одиницями порівняння, за елементами порівняння.