Потенціал підприємства
5

1 блок – “Виробництво, розподіл та збут продукції” – необхідно проаналізувати:  обсяг, структуру та темпи виробництва,  фонди виробництва, наявний парк обладнання і рівень його використання, місцезнаходження виробництва та наявність інфраструктури, екологію виробництва, стан продажу.

2 блок – “Організаційна структура та менеджмент”–розглядається:  організація і система управління, кількісний і якісний склад робітників, рівень менеджменту,  культура фірми.

3 блок – “Маркетинг” –  досліджують:  ринок, товар та канали збуту, нововведення, комунікаційні зв’язки, інформація та реклама, маркетингові плани і програми.

4 блок – “Фінанси” – потребує аналізу фінансового стану підприємства за допомогою коефіцієнтів: рентабельності, ефективності, ділової активності, ринкової стійкості, ліквідності тощо.

В основу розрахунку кінцевої рейтингової оцінки покладається порівнювання підприємств за кожним показником з чотирьох названих функціональних блоків з умовним еталонним підприємством або з реальним підприємством, що має найкращі результати на ринку. Таким чином, базою для рейтингової оцінки стану та рівня використання підприємницького потенціалу є не суб’єктивні думки експертів, притаманні більшості інших методик оцінювання, а найвищі результати, досягнуті в реальній конкурентній боротьбі.

Алгоритм графоаналітичного методу оцінки потенціалу підприємства “Квадрат потенціалу”:

1.   Вихідні дані подаються у вигляді матриці (аij), тобто таблиці, де в рядках записані номери показників (i=1,2,3,…,n), а в стовпцях – назви підприємств, потенціал яких аналізують (j = 1,2,3,… m).

2.   Для кожного показника знаходять його найкраще значення з урахуванням коефіцієнта чутливості і проводять ранжирування підприємств з визначенням відповідного місця.

3.   Для кожного підприємства знаходять суму місць (Pj), отриманих у процесі ранжирування за формулою:

4.   Трансформуємо отриману в ході ранжирування суму місць (Pj) у довжину вектора, що створює квадрат потенціалу підприємства. Квадрат потенціалу підприємства має чотири зони відповідно до розділів (k), які застосовані у розглянутій системі показників, та чотири вектори (В), що створюють його.

Отже, довжину вектора, що створює квадрат потенціалу підприємства (Вk, де k = 1,2,3,4), знаходимо за допомогою формули:

5.   Визначивши довжину всіх векторів, накреслюємо квадрат потенціалу підприємства і робимо відповідні висновки.