Потенціал підприємства
54

Во = Ван * К1 * К2 * К3 *... * Кі  * Іц

         де Во – вартість об’єкта оцінки

Ван – вартість аналога

К1 , К2 , К3 ,...  Кі   - поправочні коефіцієнти

Іц – індекс цін за період між датою оцінки і датою продажу аналога

Розрахунок поправочних коефіцієнтів на технічні параметри здійснюється за формулою

-       якщо дана характеристика збільшує величину оціночної вартості об’єкта

         Кі = Поі / Паі

-       якщо дана характеристика зменшує величину оціночної вартості об’єкта

          Кі = Паі / Поі

 Де Паі – і-а характеристика аналога

         Поі – і-а характеристика об’єкта оцінки

Загальна поправка на технічні параметри розраховується за формулою

Якщо аналогами виступають кілька об’єктів, то для кожного з них здійснюються розрахунки за формулами, а отримані результати усереднюються.

2.2.метод статистичного моделювання ціни – особливість цього методу ґрунтується на тому, що оцінюваний вид обладнання виступає в якості представника певної сукупності однорідних об’єктів (параметричного ряду, класу машин) з відомою ціною. На основі інструментарію теорії статистики, параметричної та цінової інформації про об’єкти, що формують однорідну сукупність, розробляється математична модель залежності ціни від одного чи декількох параметрів. На базі сформованої моделі розраховують середньостатистичну ціну об’єкта оцінки, до якої вносяться поправочні коригування, пов’язані з наявністю додаткових пристроїв і товарного знака.

3. Доходний підхід в оцінці машин і обладнання базується на оцінці очікувань інвестора та передбачає розрахунок поточної вартості доходів, які за прогнозами можуть бути отримані від володіння об’єктом. Застосування методів дисконтова них грошових потоків або капіталізації прибутку доцільно в тому випадку, якщо здійснюється „системна оцінка” машин і обладнання, під час якої потік доходів і витрат може бути зіставлений з об’єктом оцінки, або  об’єктом оцінки виступає обладнання, за допомогою якого виконуються безпосередньо оплачувані роботи. Обмеження сфери застосування доходного підходу пов’язане з тим, що доход створюється не тільки за рахунок використання машин і обладнання, але й інших елементів виробничої системи, що складається, крім того, з будівель, споруд, передавальних пристроїв, оборотних і нематеріальних активів.

   Використання методів доходного підходу передбачає здійснення розрахунків у такій послідовності:

1.       розрахунок чистого операційного доходу від функціонування виробничо-технологічної системи (підприємства в цілому, цеху або ділянки).

2.       визначення за допомогою методу залишку частини доходу, що може бути локалізований і співвіднесений з оцінюваними машинами й обладнанням

3.       визначення вартості об’єктів машин і обладнання за допомогою методів дисконтування або капіталізації