Зовнішньоекономічна діяльність
18


3.3. Класифікація ЗТО за методами торгівлі.

А. Прямий метод торгівлі передбачає встановлення прямих, безпосередніх зв’язків між виробником і споживачем товару (послуг), минаючи які-небудь посередницькі ланки. У даному випадку експортер сам знаходить ринок для свого товару і виходить на нього напряму, без посередників. Як правило, це трапляється у випадках, коли кількість споживачів обмежене, а попит на товари не носить масового характеру.

Б. Непрямий метод продажів передбачає здійснення комерційної діяльності через посередників. Він застосовується тоді, коли товар користується масовим попитом, знаходиться на кінцевому етапі свого життєвого циклу, а ринок товару характеризується серйозними зовнішньоторговельними обмеженнями. Існують наступні види торгівлі через посередників.

1. Комісійні операції.Вони здійснюються через посередників–комісіонерів. Комісіонери за договором комісії отримують право виступати на ринку від свого імені, але за рахунок продавця (або покупця).

Різновидом договору комісії є договір консигнації. За цим договором постачальники (консигнанти) постачають товари на склад посередників (консигнаторів), які реалізують їх покупцям.

2. Агентські операції. Торговий агент виступає на ринку від імені і за рахунок постачальника товару (принципала).

3. Брокерські операції – це встановлення через посередника–брокера контакту між продавцем і покупцем. На відміну від агента брокер не є чим когось представником і не знаходиться у договірних відносинах ні з однією зі сторін.

В. Угоди змагального характеру. Операції за цими угодами здійснюється через наступні основні структури.

1. Товарна біржа– це найбільш розвинута форма регулярно функціонуючого оптового ринку товарів, які представляються за стандартами і зразками. По суті, товарні біржі є комерційними посередниками, які самі не беруть участі в угодах, але сприяють їх укладенню.

2. Аукціони – це почерговий продаж на основі конкурсу покупців реальних товарів, що мають свої індивідуальні особливості.

3.Міжнародні торги (тендери) – це метод укладання договору купівлі–продажу або підряду, при якому покупець оголошує конкурс для продавців на товар із заздалегідь визначеними характеристиками. Після порівняння отриманих пропозицій покупець підписує контракт з продавцем, який запропонував товар на більш вигідних умовах.

3.4. Класифікація ЗТО за степенем готовності товару.

В залежності від того, як буде задекларований товар (залежно від ступеня його готовності) під час проходження митного кордону, до нього будуть застосовані різні митні тарифи.