Зовнішньоекономічна діяльність
19


1. Готова продукція – це продукція, яка після її придбання готова до використання за своїм призначенням. Така продукція частіше за все відноситься до машинотехнічної продукції. Необхідно зауважити також, що до категорії “готова продукція” відноситься продукція, яка була у використанні (second hand).

2.Розрізнене обладнання – це окремі вузли, деталі, запчастини у незібраному (розрізненому) стані. які самі є об’єктом купівлі–продажу. Організація продажу і поставок цього обладнання потребує створення виробничих баз і складських приміщень за кордоном для складання, налагодження та пуску обладнання.

3. Комплексне обладнання – це набір обладнання, який забезпечує єдиний технологічний процес. На сучасному етапі розвитку промислового виробництва існує необхідність розвитку промислового складного обладнання, яке органічно пов’язане єдиним технологічним процесом виробництва. Поставка комплексного обладнання тісно пов’язана з діяльністю інжинірингових фірм. До особливостей контракту на поставку комплексного обладнання слід віднести: розрахунки на основі авансових платежів; кредитування контрактів; кінцева прийомка обладнання (здійснюється в країні замовника).

3.5. Класифікація ЗТО за видами товарів та послуг.

А. ЗТО за видами товарів.

1. Сировина – це продукти видобувної промисловості і сільського господарства.

Основні матеріали – це продукція обробної промисловості.

Сировина як комплекс об’єднує:

а)  матеріали, які безпосередньо видобуваються з природного середовища (нафта, руди, ліс);

б)  напівфабрикати, тобто матеріали, які були піддані обробці, але не пішли на кінцеве споживання (метали, великотоннажна хімія).

За формами міжнародної торгівлі сировинні товари бувають:

Ü біржові (зернові, цукор, бавовна, кольорові метали);

Ü небіржові (природний газ, вугілля, руди, чорні метали), які реалізуються за контрактами з різними термінами дії.

2. Продовольчі товари.Особливістю торгівлі ними є те, що кожний окремий оптовий споживач країни, який імпортує продовольчі товари, не закуповує їх на зовнішньому ринку самостійно. Закупівлю здійснює, як правило, оптовий посередник.

3. Споживчі товари мають такі особливості:

–    їх експорт розрахований не на місцевого споживача, а на оптового покупця;

–    організуються пробні продажі;

–    їх асортимент повинен бути достатньо широким;

–    визначальним у їх реалізації є новизна.

4. Машинотехнічна продукція характеризується: