Зовнішньоекономічна діяльність
26


Тема 5. Методи державного регулювання ЗЕД. Митно-тарифне і нетарифне регулювання ЗЕД

План

5.1. Митно-тарифне регулювання ЗЕД.

5.2. Нетарифне регулювання ЗЕД.

5.3. Інші тарифні засоби регулювання ЗЕД.

& Література: [1; 2; 5; 8; 12; 24].

Усі методидержавного регулювання ЗЕД можна об’єднати у дві групи:

1. економічні, зокрема, митно-тарифне регулювання, оподаткування ЗЕД, фінансування та страхування експортних операцій тощо;

2. адміністративні, зокрема, квотування та ліцензування зовнішньоекономічних операцій, антидемпінгові заходи, встановлення технічних, фармакологічних, санітарних та інших стандартів та вимог.

Валютне регулювання ЗЕД містить як економічні, так і адміністративні методи, про що мова буде йти далі.

5.1. Митно-тарифне регулювання ЗЕД.

Митно-тарифна політика в Україні в основному здійснюється відповідно до Закону України “Про єдиний митний тариф”, сферою дії такого Закону є єдина митна територія України.

Єдиний митний тариф України – це систематизоване зведення ставок мита, яким обкладаються товари та інші предмети, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за межі цієї території.

Групування товарів здійснюється за ознакою походження (рослинні, тваринні, промислові тощо) та ступенем обробки. Оскільки один і той самий товар можна класифікувати по-різному (залежно від величини митної ставки), використовуються стандартні класифікації, передусім – Гармонізована система опису і кодування товарів, розроблена ще у середині 1980-х років. У рамках СНД уряди країн–учасниць домовилися використовувати єдину Товарну номенклатуру зовнішньоекономічної діяльності.

Митні тарифи виконують три основні функції:

а)  захисну (протекціоністську), оскільки за їх допомогою держава захищає місцевого виробника від небажаної іноземної конкуренції;

б)  балансуючу, оскільки вони запобігають небажаному експорту товарів, внутрішні ціна на які з тих або інших причин є нижчими за світові;

в)  фіскальну, оскільки вони є однією з статей доходної частини державного бюджету.

Мито – це обов’язковий податок, що стягується при перетині товаром митного кордону. Економічний зміст мита полягає у збільшенні кінцевої ціни іноземного товару, що зменшує його конкурентні переваги.

Існує три види митних тарифів в залежності від специфіки зовнішньоторговельної операції (ЗТО):