Зовнішньоекономічна діяльність
35


Валютні обмеження застосовуються у випадку, коли в країні бракує іноземної валюти, при істотній зовнішній заборгованості та розладі платіжного балансу лише ці заходи можуть дозволити стабілізувати курс національної валюти.

2. Встановлення режимів конвертованості валют:

а)  режим повної конвертованості – всі вітчизняні фізичні і юридичні особи вільно використовують свої гроші з будь-якою метою;

б)  режим часткової конвертованості – в операціях купівлі–продажу використовується певні обмеження. Відповідно до вимог МВФ, такі обмеження повинні стосуватись платежів по поточних міжнародних операціях.

6.3. Основні складові системи валютного регулювання і контролю в Україні.

Система валютного регулювання і контролю в Україні містить ряд механізмів, які безпосередньо впливають як на функціонування внутрішньої економіки країни, так і на розвиток ЗЕД її суб’єктів. Дія цих механізмів перебуває під наглядом відповідних державних органів (Міністерства економіки, Міністерства фінансів, НБУ тощо). До них можна віднести наступні:

А. Регулювання валютного курсу національної грошової одиниці.

Валютний курс – це ціна грошової одиниці валюти, виражена у грошових одиниця іншої країни. Обмінний курс валюти та його стабільність можуть створювати додаткові витрати, або навпаки, переваги від ЗЕД і таким чином стимулювати або обмежувати її:

Основними економічними факторами, що впливають на валютний курс є:

Ä стан платіжного балансу країни;

Ä рівень процентних ставок;

Ä рівень інфляції;

Ä міграція короткочасних капіталів між країнами тощо.

Для стабілізації фінансового стану в країні держава, в особі її представника – НБУ, може уводити на внутрішньому фінансовому ринку так званий валютний коридор: встановлення максимального та мінімального значення курсу національної грошової одиниці відносно іноземних валют, в межах яких може змінюватися поточний обмінний курс на ринку.

Однак при фіксованому валютному курсі потрібно враховувати стан економіки країн–основних партнерів. Крім того, для підтримування валютного коридору слід мати постійний гарантований рівень власних валютних резервів.

Б. Організація розрахунків в іноземній валюті.

Валюта України є одним законним засобом платежу на території України.

У розрахунках між резидентами та нерезидентами в межах торгового обороту використовується як засіб платежу іноземна валюта.

Для здійснення безпосередньо контролю над переміщенням валютних цінностей в Україні введений інструмент ліцензування (в НБУ).

Генеральні ліцензії видаються комерційним банкам та іншим кредитно-фінансовим установам України на здійснення тих чи інших валютних операцій.