Зовнішньоекономічна діяльність
38


В. Специфічні фактори – ціноутворюючі фактори, які діють тільки по відношенню до деяких окремих видів товарів. До них можна віднести:

- сезонність у виробництві і реалізації окремих товарів;

- обов’язкова комплектність поставок окремих товарів;

- гарантії та умови післяпродажного обслуговування та ін.

Г. Спеціальні ціноутворюючі фактори – фактори, які пов’язані з дією особливих механізмів і економічних інструментів. Це стосується перш за все форм діяльності держави у сфері ЗЕЗ. До них можна віднести:

- форми державного регулювання у своїй країні;

- державне регулювання за кордоном (в країнах, фірми яких виступають у якості партнерів за зовнішньоторговельними угодами і на ринках яких реалізуються експортні товари з даної країни).

Д. Позаекономічні фактори – політичні, воєнні, соціальні фактори, які прямо не відносяться до економіки, однак можуть суттєво впливати на динаміку цін на зовнішньому ринку (наприклад, війна у Перській затоці вплинула суттєво на ціни на нафту).

7.2. Державне регулювання цін у ЗЕД.

У якості форм впливу держави на ціни у ЗЕД можна назвати наступні:

1. Держава певним чином регулює внутрішні ціни і тарифи (наприклад, на транспорт, електроенергію) і тим самим впливає на ціни зовнішньої торгівлі (на товари, які фірми даної країни експортують).

2. Держава може субсидіювати вітчизняний експорт у цілях його підтримки, тим самим створюючи передумови для зниження цін на експортовані товари і підсилюючи міжнародну конкурентоздатність вітчизняних фірм–експортерів. Наприклад, у ряді випадків держава бере на себе витрати з фінансування науково-дослідних робіт, які зв’язані з виробництвом експортної продукції.

3. Держава проводить відповідну митну політику у сфері імпорту. Наприклад, впроваджуючи низьке імпортне мито на сировину, яка надходить з-за кордону, і комплектуючі вироби, з яких виробляється у даній країні експортна продукція, вона тим самим впливає і на ціни, за якими дана продукція буде експортуватись.

4. Держава може встановлювати певні обмеження, квоти у зовнішній торгівлі. Наприклад, у рамках деяких торговельних союзів і інтеграційних угруповань практикується так зване „добровільне обмеження експорту”, коли країни за взаємною згодою стримують експорт тих чи інших товарів (що дає можливість підтримувати на належному рівні ціни на них).

5. До форм прямого впливу держави на зовнішньоторговельні ціни можна віднести антидемпінгові заходи і процедури. У документах СОТ демпінг визначається як експорт товарів за цінами нижче рівня внутрішніх цін на ці товари в країні–експортера або нижче порівняльних експортних цін на аналогічні товари, які експортуються третьою країною, що знаходиться у аналогічних умовах. Іншими словами, мова тут йде про реалізацію товарів – у даному випадку через канали зовнішньої торгівлі на ринках зарубіжних країн –