Зовнішньоекономічна діяльність
39


за цінами нижче рівня, який є „нормальним” для цих країн (штучне заниження цін у зовнішній торгівлі).

6. Ще одним інструментом прямого впливу держави на ціни у ЗЕД є податкове регулювання. Яскравим прикладом такого роду є уведення ПДВ – податку на додану вартість, яким обкладаються (або не обкладаються) деякі експортні і імпортні товари, що відображається на зовнішньоторговельних цінах на відповідні товари та їх міжнародній конкурентоздатності.

7.3. Особливості різних видів світових цін.

В міжнародній торгівлі, як правило, розрізняють такі види цін: довідкові, прейскурантні, ціни каталогів, проспектів, торгів, пропозиції, фактичних угод та розрахункові ціни.

За можливістю отримання даних з цін світової торгівлі їх можна розподілити на дві категорії:

1)  ціни, які публікуються, до них відносять довідкові ціни, ціни торгів, каталогів, проспектів, прейскурантів;

2)  ціни, які одержують шляхом спеціальних запитів або розрахунків; до них відносять ціни пропозицій та розрахункові ціни.

Особливе місце займають ціни фактичних угод. В окремих, відносно рідких, випадках вони публікуються.

Відхилення різних видів цін обумовлене тим, що вони відрізняються від фактичних ринкових цін за механізмом створення, в якому не враховуються окремі фактори, що діють під час встановлення конкретних цін, а також тим, що відносяться у більшості випадків до більш раннього відносно реальних угод терміну.

В цілому можна виділити три стадії процесу ціноутворення: від виробника до ринку; обертання на ринку; від ринку до споживача. На кожному з цих етапів ціна знаходиться під впливом певних ціноутворюючих факторів, причому їх кількість зростає з наближенням до кінцевого етапу. На першій стадії ціна визначається головним чином факторами, які зв’язані з виробництвом товару, на другій – до діючих ціноутворюючих факторів додаються умови ринку. На третьому етапі на ціну починають діяти фактори, які пов’язані з інтересами покупця.

1. До першої стадії ціноутворення відносяться довідкові ціни. Довідковими називають ціни на товари, які реалізуються за каналами внутрішньої оптової та міжнародної торгівлі, що публікуються у періодичних виданнях. Як орієнтири для визначення фактичних цін, довідкові ціни являють собою інструмент організації ринку та впорядкування конкуренції. Як правило, довідкові ціни є залежними і у більшій мірі, ніж інші види цін відрізняються від реального рівня ринкових цін.

2. Приблизно у такому ж, як і довідкові ціни, співвідношенні з реальними цінами реалізації товару знаходяться ціни прейскурантів, каталогів та проспектів. Вказані ціни спеціально визначаються і публікуються виробниками продукції з урахуванням її можливої реалізації за базовими сортами та видами. Як правило, ці ціни не мають спеціальної експортної