Зовнішньоекономічна діяльність
4


Тема 1. Зовнішньоекономічна діяльність і зовнішньоекономічні зв’язки

План

1.1. Сутність зовнішньоекономічних зв’язків.

1.2. Зовнішньоекономічна діяльність.

1.3. Управління ЗЕД.

& Література: [1; 13; 18; 22; 24; 26; 27 ].

1.1. Сутність зовнішньоекономічних зв’язків.

Зовнішньоекономічні зв’язки (ЗЕЗ) – це комплексна система різних форм міжнародного співробітництва держав та їх суб’єктів в усіх галузях економіки.

До суб’єктів держави відносяться:

-     регіони;

-     господарчі суб’єкти;

-     індивідуальні підприємці.

Як економічна категорія ЗЕЗ являють собою систему економічних відносин під час руху ресурсів усіх видів між державами і економічними суб’єктами різних держав. Ці відношення охоплюють такі види діяльності:

o виробничу;

o торгівельну;

o інвестиційну;

o фінансову.

Сутність ЗЕЗ як економічної категорії проявляється у наступних функціях:

1)  організація і обслуговування міжнародного обміну природними ресурсами і результатами праці в їх матеріальній і вартісній формі. Зміст даної функції полягає у доведенні продуктів, які добуваються у якості природних ресурсів і продуктів, які отримуються у процесі міжнародного поділу праці, до конкретних споживачів через обмін;

2)  міжнародне визначення споживчої вартості продуктів міжнародного поділу праці. У процесі виконання цієї функції виникає акту товарно-грошових відносин і закінчення завершення обміну грошей на продукт, у результаті чого споживча вартість цього продукту отримує міжнародне визначення;

3)  організація міжнародного грошового обігу. Ця функція характеризує створення умов для безпосереднього руху грошей у процесі здійснення різних міжнародних розрахунків. Через механізм ЗЕЗ попит на товари і послуги світового ринку переносяться на внутрішній ринок тієї чи іншої держави. Це викликає необхідність у розвитку виробничих сил, що у свою чергу сприяє розвитку промисловості, сільського господарства, торгівлі, сфери послуг і фінансових установ. Розвиток внутрішнього ринку веде до випередження обсягу пропозиції над обсягом попиту усередині держави, що викликає розширення зовнішньоторговельних операцій, зниження витрат виробництва у порівнянні з витратами обігу.